MZ: wszystkie rodzaje papierosów są szkodliwe

PRAWO

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   24-02-2016, 16:05

MZ: wszystkie rodzaje papierosów są szkodliwe Będzie zmiana prawa dot. palenia papierosów. Także elektronicznych

W środę, 24 lutego, sejmowa komisja zdrowia obradowała nad informacją ministra zdrowia na temat zapobiegania reklamie e-papierosów i papierosów zgodnie z dyrektywą tytoniową UE. Resort reprezentował wiceminister Jarosław Pinkas, który zapowiedział: resort zdrowia będzie w sposób pryncypialny zwalczał nikotynizm.

"Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne. W Polsce nie ma i nie będzie reklamy papierosów i innych wyrobów związanych z tytoniem" - mówił wiceminister.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych trafi wkrótce pod obrady Rady Ministrów. Implementuje on przepisy unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. (tzw. nowa dyrektywa tytoniowa) do krajowego porządku prawnego.

Zgodnie z podpisanym 3 kwietnia 2014 r. w Brukseli dokumentem, Polska jest zobowiązana do przygotowania odpowiednich przepisów m.in. zakazujących palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Do tej pory palacze swobodnie mogli palić papierosy elektroniczne w dowolnych miejscach, także w zamkniętych pomieszczeniach. W ciągu kilku miesięcy będzie to zakazane.

Zabroniona ma być także sprzedaż elektronicznych papierosów osobom nieletnim oraz sprzedaż internetowa. Taki sam zakaz ma obejmować wkłady do e-papierosów. Możliwe będzie nawet zabronienie reklamowania wyrobów tytoniowych.

Jak powiedział Jarosław Pinkas, Ministerstwo Zdrowia zapowiada w Polsce ostrą walkę z nikotynizmem i bezwzględne nieuleganie lobby tytoniowemu.

Projekt zakłada także zakaz reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych oraz reklamy i promocji produktów imitujących te wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych.

Dyskusja dotyczyła także planów resortu zdrowia zrównania tradycyjnych papierosów z innymi wyrobami tytoniowymi, w tym w szczególności z papierosami elektronicznymi.

Plany resortu nie są pozytywnie odbierane przez wszystkich. Obecni na posiedzeniu Komisji Zdrowia przedstawiciele handlu i przemysłu tytoniowego podkreślali w dyskusji głównie dwa aspekty. Po pierwsze apelowali, aby nie stawiać znaku równości pomiędzy e-papierosami a papierosami tradycyjnymi. Po drugie, aby pozwolić na utrzymanie na opakowaniach papierosów nazwy marki danego wyrobu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH