MZ wyjaśnia czy przychodnia może informować, kto odmawia szczepień

PRAWO

Autor: FPZ/ rynekaptek.pl   07-11-2016, 10:30

MZ wyjaśnia czy przychodnia może informować, kto odmawia szczepień Organy PIS są wierzycielami obowiązku szczepień ochronnych

Czy świadczeniodawcy łamią prawo, przekazując powiatowym inspektorom sanitarnym dane osobowe dzieci (i ich rodziców), które nie poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym? - pyta Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Tak uważa coraz więcej rodziców, odmawiających zaszczepienia swoich dzieci i kierujących skargi na swoje przychodnie do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

W związku z tym, że problem narasta, prezes podkarpackiego Porozumienia Zielonogórskiego Mariusz Małecki poprosił Ministerstwo Zdrowia o jednoznaczną interpretację obowiązujących przepisów w tej kwestii.

W piśmie do resortu Małecki wskazuje, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wprowadzając obowiązek poddawania się określonym szczepieniom, nie precyzuje zasad przekazywania danych osób, uchylających się od szczepień. Nie są one skonkretyzowane także w rozporządzeniu MZ w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Rodzice, którzy skarżą się do GIODO, podkreślają właśnie brak podstaw prawnych do przekazywania inspektorom powiatowym danych osobowych.

W związku z tymi wątpliwościami prezes podkarpackiego Porozumienia Zielonogórskiego zapytał resort o to, czy świadczeniodawcy są zobowiązani do przekazywania powiatowym inspektorom sanitarnym danych osobowych dzieci, które nie zostały poddane szczepieniom obowiązkowym i czy przekazując te dane nie naruszają przepisów prawa, w szczególności ustawy o ochronie danych osobowych. Kolejna wątpliwość dotyczy zakresu przekazywanych danych. Inspektorzy domagają się bowiem nie tylko danych dzieci, ale i ich rodziców.

W odpowiedzi dyrektor Departamentu Matki i Dziecka MZ Dagmara Korbasińska wyjaśniła, że podstawą żądań inspektorów w tej kwestii jest ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Z ich zapisów wynika, że organy PIS są wierzycielami obowiązku szczepień ochronnych.

Tym samym są uprawnione do żądania udostępniania im przez podmioty lecznicze danych osobowych i danych o stanie uodpornienia osób zobowiązanych do poddania się szczepieniom ochronnym oraz danych osobowych ich opiekunów faktycznych lub opiekunów prawnych, zawartych w dokumentacji medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH