MZ wyjaśnia intencje karania za brak informacji o zamienniku

PRAWO

Autor: trojmiasto.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   21-10-2014, 13:44

MZ wyjaśnia intencje karania za brak informacji o zamienniku

Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej proponuje wprowadzenie 200 zł kary dla aptekarza, który nie powie pacjentowi o tańszym zamienniku. Plany resortu wzbudziły bardzo duże kontrowersje.

- To tylko niepotrzebne wywoływanie napięć. Jak pacjent będzie mógł udowodnić, że nie został poinformowany o tańszym zamienniku? Wystarczy jego słowo? Jeśli tak, to aptekarz może zostać łatwo pomówiony - ocenia na łamach portalu gazeta.pl Andrzej Denis, właściciel apteki w Gdyni i jednocześnie rzecznik Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Dodaje, że we wszystkich aptekach są wywieszki z informacją "Pacjencie, zapytaj o zamiennik". - Zdecydowana większość aptekarzy mówi pacjentom, że mogą kupić tańszy lek, bo to jest w ich interesie - im lek tańszy, tym pacjent chętniej go kupi. W raportach wysyłanych cyklicznie przez farmaceutów do NFZ widać, jaki lek zapisał lekarz, a jaki wydano pacjentowi.

Gazeta.pl zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, dlaczego chce wprowadzić takie regulacje. Sprawę skomentował Krzysztof Bąk, rzecznik resortu:

- Prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków trwają. Aktualnie trwa analiza zgłoszonych uwag. Zmiany dotyczą jednak zupełnie innych kwestii. Nikt nie chce farmaceutów karać, tylko nałożyć obowiązek rzetelnego informowania pacjenta.

- W stosunku do obecnych wymagań przewiduje się m.in., że osoba wydająca lek będzie informowała o leku, do którego dopłata świadczeniobiorcy, z uwzględnieniem ilości leku w opakowaniu, byłaby najniższa spośród możliwych do wydania zgodnie z przedstawioną receptą i obwieszczeniem refundacyjnym, a nie jak dotychczas "którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie" - wyjaśnia Bąk.

- Ponadto planuje się wprowadzenie przepisu, który będzie stanowił, że na żądanie pacjenta osoba wydająca lek ma wydać inny lek refundowany niż przepisany na recepcie o dopłacie nie wyższej niż dopłata do leku przepisanego na recepcie. Oznacza to, że możliwość zamiany powiązana zostanie z wysokością dopłaty pacjenta, zamiast od ceny detalicznej. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjentów.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH