MZ: zakaz reklamy aptek nie powinien być zniesiony

PRAWO

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   16-06-2016, 16:37

MZ: zakaz reklamy aptek nie powinien być zniesiony

W ocenie Ministra Zdrowia przepis art. 94a u.p.f. nie uderza w wolność gospodarczą i nie powinien być zniesiony - wynika z pisma wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy, adresowanego do Naczelnej Izby Aptekarskiej i Ruchu Aptekarzy Polskich.

W ramach prawidłowo funkcjonującego systemu ochrony zdrowia powinny bowiem funkcjonować mechanizmy, które pozwalają na zakup leków wtedy, kiedy są one rzeczywiście niezbędne, a nie wtedy, gdy pojawia się taka pokusa wywołana reklamą - uważa wiceminister.

Dodaje: - Z tych powodów reklamy (...) aptek nie można uznać za działalność jednoznacznie nakierowaną na dobro pacjentów.

Zdaniem wiceministra, za niepożądane i nieuzasadnione względami ochrony zdrowia należy z kolei uznać zjawisko zwiększania się poziomu konsumpcji leków, w zakresie w jakim jest to wyłącznie spowodowane kampanią reklamową placówek oferujących sprzedaż tych produktów.

-Obowiązujące brzmienie, przepisu art. 94a ust 1 u.p.f. nie wywołuje skutków w zakresie uprzywilejowania jakichkolwiek podmiotów czy to obecnych już na rynku czy to względem jego nowych uczestników. Zakaz reklamy działalności jest jednolity i nie ma charakteru dyskryminującego - obowiązuje wszystkich przedsiębiorców jednakowo - uważa MZ.

W ocenie Ministra Zdrowia przepis art. 94a u.p.f. nie uderza w wolność gospodarczą i nie powinien być zniesiony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH