MZ: zmiany przewidują powrót ellaOne na receptę

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   18-05-2016, 11:45

MZ: zmiany przewidują powrót ellaOne na receptę

Projektowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w zakresie produktów leczniczych z grupy ATC G03A wprowadzają możliwość otrzymania tych produktów na podstawie recepty lekarskiej - informuje resort zdrowia.

Chodzi o preparaty z obszaru tzw. antykoncepcji awaryjnej.

- Regulacja ta ma zapewnić pacjentkom bezpieczeństwo i gwarancję, że stosowanie tych preparatów będzie się odbywało pod właściwym nadzorem osób wykwalifikowanych oraz że nie dojdzie do potencjalnie niebezpiecznych interakcji z innymi produktami leczniczymi - napisał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, w odpowiedzi na petycję Koalicji "Mam Prawo do Antykoncepcji Awaryjnej".

Jak dodał dr Łanda, lekarz, który prowadzi dokumentacje medyczną pacjentki posiada wiedze o częstości przepisywania tych preparatów, dzięki czemu będzie mógł ocenić, czy zastosowanie leku nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia pacjentki, zwłaszcza nieletniej.

Wiceminister podkreślił, że dyrektywa unijna ws. produktów leczniczych stosowanych u ludzi daje państwom członkowskim prawo do wprowadzania pewnych ograniczeń w ustawodawstwie krajowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH