MZ: zniesienia zakazu reklamy aptek nie planujemy

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   31-01-2014, 09:54

MZ: zniesienia zakazu reklamy aptek nie planujemy

"Ministerstwo Zdrowia mając na uwadze między innym wizję apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego, nie planuje zniesienia zakazu reklamy aptek i ich działalności i tym samym nowelizacji art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne" - informuje resort zdrowia.

Zapowiedź wiceministra zdrowia, Igora Radziewicz-Winnickiego, jest odpowiedzią na list otwarty dwóch aptekarek ze Śląskiej Izby Aptekarskiej, które zwróciły się do resortu w sprawie "narastającej krytyki art. 94a prawa farmaceutycznego wprowadzającego zakaz reklamy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych oraz stałych cen leków refundowanych".

"Od 1 stycznia 2012 gdy zakaz ten zaczął obowiązywać, apteka znowu jest palcówką ochrony zdrowia publicznego w której uprawnione osoby świadczą usługi farmaceutyczne, a nie bazarowym miejscem gdzie przekupki dyskutują z pacjentami o rozmiarze kapci wydawanych w zamian za nazbierane punkty lub wybierając wraz z pacjentem nagrody za zakupy w aptece. Przypominamy, że promocje leków za 1 grosz dotyczyły tylko leków refundowanych, za które płacił NFZ (czyli my wszyscy) ale już nie leków OTC" - napisały magister farmacji.

"Odbieramy też pozytywne opinie pacjentów, którzy nie muszą już biegać po aptekach jak przed 1 stycznia 2012 w poszukiwaniu promocji, mając pewność ceny leku refundowanego w każdej aptece na terenie kraju. (…) Argumenty przeciwników wskazanych przepisów mają tylko i wyłącznie na celu powrót do sytuacji, gdy apteka była straganem handlowym, a nie palcówką ochrony zdrowia publicznego, zaś polski pacjent przedmiotem manipulacji zachęcającej do konsumpcji leków bez względu na faktyczne potrzeby zdrowotne" - dodały.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH