Na bolączki systemu - kierownik apteki obligatoryjnie ze specjalizacją?

PRAWO

Autor: KA, msx/rynekaptek.pl   07-10-2014, 07:21

Na bolączki systemu - kierownik apteki obligatoryjnie ze specjalizacją? Komisja Akredytacyjna o specjalizacji kierowników aptek

Komisja Akredytacyjna (organ pomocniczy ministra zdrowia) postuluje wprowadzenie zmian, w wyniku których kierownikiem apteki mogłaby być tylko osoba legitymująca się specjalizacją z zakresu farmacji.

Warto zapoznać się z przedstawioną argumentacją. Można z niej wysnuć wniosek, że w obecnych uwarunkowaniach ekonomiczno-prawnych funkcja kierownika apteki staje się mocno iluzoryczna. Czy specjalizacja jest trafną odpowiedzią na najbardziej palące problemy?

Komisja Akredytacyjnej podjęła uchwałę, w której opowiada się za przywróceniem obowiązku posiadania specjalizacji przez kierowników aptek ogólnodostępnych oraz kierowników aptek szpitalnych.

KA wskazuje na problemy związane z prowadzeniem apteki. Otóż pomimo zakazu łączenia działalności hurtowni z apteką, powstają konfiguracje, które umożliwiają prowadzenie apteki przez podmioty posiadające powiązania z hurtowniami lub producentami. Wprowadzone działania marketingowe nie zmierzają do poprawy bezpieczeństwa stosowanych leków, lecz do konieczności sprzedania większego opakowania lub dodatkowej suplementacji witaminowej, w celu uzyskania odpowiedniej premii.

Według KA zasady wpisane w Kodeks Aptekarski nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w codziennej pracy aptekarzy. Model wypracowany w większości aptek w Polsce to jeden magister farmacji oraz kilku techników farmaceutycznych, którzy nie mogą gwarantować bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii.

- Przepisy nie dają odpowiedzi w jaki sposób można weryfikować wiedzę i predyspozycje osób na stanowiska kierownicze w aptekach - informuje KA.

W jej ocenie, uczestniczenie w szkoleniach ciągłych organizowanych przez akredytowane jednostki szkoleniowe może zapewnić właściwą wiedzę niezbędną do pełnienia tak ważnej funkcji.

Komisja Akredytacyjna postuluje zatem, aby w art. 88 ust. 2 Ustawy Prawo Farmaceutyczne zrezygnować z obecnego zapisu:

"Kierownikiem apteki może być farmaceuta, o którym mowa w ust. 1. który ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece. w przypadku: gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej"

i wprowadzić sformułowanie:

"Kierownikiem apteki ogólnodostępnej może być farmaceuta, o którym mowa w ust. 1, który ma co najmniej 3-letni staż pracy w aptece, i posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej, a w przypadku kierownika apteki szpitalnej z farmacji szpitalnej, farmacji klinicznej lub farmacji aptecznej".

Uchwała Komisji Akredytacyjnej

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH