Na bolączki systemu - kierownik apteki obligatoryjnie ze specjalizacją?

PRAWO

Autor: KA, msx/rynekaptek.pl   07-10-2014, 07:21

Na bolączki systemu - kierownik apteki obligatoryjnie ze specjalizacją? Komisja Akredytacyjna o specjalizacji kierowników aptek

Komisja Akredytacyjna (organ pomocniczy ministra zdrowia) postuluje wprowadzenie zmian, w wyniku których kierownikiem apteki mogłaby być tylko osoba legitymująca się specjalizacją z zakresu farmacji.

Warto zapoznać się z przedstawioną argumentacją. Można z niej wysnuć wniosek, że w obecnych uwarunkowaniach ekonomiczno-prawnych funkcja kierownika apteki staje się mocno iluzoryczna. Czy specjalizacja jest trafną odpowiedzią na najbardziej palące problemy?

Komisja Akredytacyjnej podjęła uchwałę, w której opowiada się za przywróceniem obowiązku posiadania specjalizacji przez kierowników aptek ogólnodostępnych oraz kierowników aptek szpitalnych.

KA wskazuje na problemy związane z prowadzeniem apteki. Otóż pomimo zakazu łączenia działalności hurtowni z apteką, powstają konfiguracje, które umożliwiają prowadzenie apteki przez podmioty posiadające powiązania z hurtowniami lub producentami. Wprowadzone działania marketingowe nie zmierzają do poprawy bezpieczeństwa stosowanych leków, lecz do konieczności sprzedania większego opakowania lub dodatkowej suplementacji witaminowej, w celu uzyskania odpowiedniej premii.

Według KA zasady wpisane w Kodeks Aptekarski nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w codziennej pracy aptekarzy. Model wypracowany w większości aptek w Polsce to jeden magister farmacji oraz kilku techników farmaceutycznych, którzy nie mogą gwarantować bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii.

- Przepisy nie dają odpowiedzi w jaki sposób można weryfikować wiedzę i predyspozycje osób na stanowiska kierownicze w aptekach - informuje KA.

W jej ocenie, uczestniczenie w szkoleniach ciągłych organizowanych przez akredytowane jednostki szkoleniowe może zapewnić właściwą wiedzę niezbędną do pełnienia tak ważnej funkcji.

Komisja Akredytacyjna postuluje zatem, aby w art. 88 ust. 2 Ustawy Prawo Farmaceutyczne zrezygnować z obecnego zapisu:

"Kierownikiem apteki może być farmaceuta, o którym mowa w ust. 1. który ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece. w przypadku: gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej"

i wprowadzić sformułowanie:

"Kierownikiem apteki ogólnodostępnej może być farmaceuta, o którym mowa w ust. 1, który ma co najmniej 3-letni staż pracy w aptece, i posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej, a w przypadku kierownika apteki szpitalnej z farmacji szpitalnej, farmacji klinicznej lub farmacji aptecznej".

Uchwała Komisji Akredytacyjnej

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.