Na receptach będzie też numer telefonu pacjenta?

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   12-02-2016, 09:07

Na receptach będzie też numer telefonu pacjenta? Co jeszcze może znaleźć się na receptach?

Jedna z posłanek PO proponuje, by do druków recept dodać możliwość wprowadzania numeru telefonu do pacjenta. Dla jego własnego bezpieczeństwa. O wpisie miałby decydować sam pacjent.

- Proponowana zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta przed ewentualnym błędem związanym z realizacją recepty. Dla zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa dla pacjenta realizacja recepty nie powinna kończyć się na wydaniu leku pacjentowi w aptece, albowiem recepta winna być ponownie sprawdzona przez farmaceutę, czy w istocie lek, który został przepisany przez lekarza został pacjentowi wydany - argumentuje Ewa Kołodziej.

Jej zdaniem, takie rozwiązanie pozwali wyeliminować ryzyko wystąpienia zagrożenia dla pacjenta związane z otrzymaniem i w konsekwencji zażyciem przez pacjenta niewłaściwego lekarstwa.

- Niemniej nie można zapominać, że pracujący w aptekach farmaceuci i technicy farmaceutyczni są tylko ludźmi, którym także może się zdarzyć popełnić błąd przy wydaniu leku pacjentowi. W takiej sytuacji koniecznym jest jak najszybszy kontakt z pacjentem w celu poinformowania go o fakcie wydania mu niewłaściwego leku i uzgodnienia z nim sposobu wymiany leku na właściwy - dodaje.

Stosowane obecnie druki recept lekarskich zawierają szereg danych osobowych pacjenta, w tym informacje, które umożliwiają refundację leku przez NFZ.

Posłanka martwi się szczególnie o te sytuacje, kiedy pacjenci kupują leki w przypadkowych aptekach, niekoniecznie zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.

- Należy podkreślić nadto, że nierzadko adres zameldowania na recepcie nie jest tożsamy z miejscem zamieszkania pacjenta, co może dodatkowo wprowadzać farmaceutę w błąd i w konsekwencji w sytuacji zagrożenia znacząco utrudniać nawiązanie kontaktu z pacjentem - zauważa.

Propozycja posłanki zakłada możliwość nieobowiązkowego wpisywania numeru telefonu na druku recepty. O wpisie miałby decydować sam pacjent. Wprowadzenie tego rozwiązania wymaga zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich.

Obecnie, w przypadku wątpliwości, farmaceuta kontaktuje się z lekarzem wystawiającym receptę. Ten może też podać numer telefonu pacjenta, jeżeli taki posiada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH