Nad ustawą 75+ pochylają się teraz senatorowie

PRAWO

Autor: Senat, LJ/ rynekaptek.pl   13-04-2016, 09:21

Nad ustawą 75+ pochylają się teraz senatorowie

W środę, 13 kwietnia, rozpoczęło się dwudniowe, 15. posiedzenie Senatu. W porządku obrad jest m.in. ustawa uprawniająca osoby, które skończyły 75. rok życia, do otrzymywania bezpłatnych leków.

Ustawa ma na celu przyznanie świadczeniobiorcom po ukończeniu przez nich 75 roku życia uprawnienia do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, wymienionych w wykazie ogłaszanym przez Ministra Zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister ma ustalić najpóźniej od 1 września br.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 18 marca 2016 r. Do Senatu trafiła 21 marca 2016 r. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa 20 kwietnia 2016 r.

5 kwietnia odbyło się w sprawie ustawy posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, która wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Waldemar Kraska.

Zgodnie z ustawą osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Minister, kwalifikując produkty do wykazu, będzie kierował się m.in. dostępnością i bezpieczeństwem ich stosowania oraz rocznym limitem wydatków przewidzianych na ten cel w budżecie.

Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH