Naukowcy: hurtownie nie mogą domagać się obowiązkowych dostaw leków

PRAWO

Autor: UW, ms / rynekaptek.pl   02-02-2015, 08:48

Naukowcy: hurtownie nie mogą domagać się obowiązkowych dostaw leków

Ekspertyzę naukową, dotyczącą obowiązku dostaw leków na rzecz hurtowników w świetle prawa konkurencji i regulacji sektorowych, przygotowali - na zlecenie INFARMY - naukowcy z Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspertyza została sporządzona przez prof. dr hab. Tadeusza Skocznego i radcę prawnego Marcina Kolasińskiego na zlecenie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych: INFARMA. Opracowanie związane było z toczącymi się w Sejmie pracami nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne.

W ocenie ekspertów nie ma uzasadnienia prawnego dla czynienia w Prawie farmaceutycznym wyłomów od reguł prawa konkurencji, poprzez wprowadzenie gwarancji dostaw leków dla hurtowników.

Naukowcy UW twierdzą, że o naruszeniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (poprzez odmowę dostaw leków), można mówić tylko w sytuacjach, kiedy jest ono efektem nadużycia pozycji dominującej, bądź niedozwolonego porozumienia, skutkujących utrudnianiem innym przedsiębiorcom dostępu do rynku (przez nieuzasadnione, zróżnicowane traktowanie niektórych klientów).

Do wyrokowania o takich naruszeniach, w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów lub ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, uprawnieni są wyłącznie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz sądy – uważają autorzy opracowania.

Pamiętać należy i to, że stwierdzenie naruszenia ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, poprzez odmowę dostaw leków, jest możliwe tylko w sytuacjach, kiedy taka odmowa zostanie uznana za utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku (przez nieuzasadnione, zróżnicowane traktowanie niektórych klientów).

Autorzy opracowania uważają, że obowiązek dostaw, przewidziany w art. 36z Prawa farmaceutycznego, nie ogranicza dostawców leków w wyborze modelu dystrybucji, w szczególności nie stoi na przeszkodzie prowadzeniu przez dostawców leków dystrybucji za pośrednictwem ograniczonej liczby hurtowników lub bezpośrednio do aptek lub szpitali.

Poza tym, w ocenie naukowców z UW, gwarancje dostaw dla hurtowników nie wynikają z tzw. obowiązku dostaw leków określonego w art. 36z Prawa farmaceutycznego (pomimo umieszczenia, w sposób niezgodny z art. 81 Dyrektywy 2001/83, hurtowników pośród beneficjentów obowiązku dostaw, realizacja tego obowiązku ograniczona jest celami zaspokojenia potrzeb pacjentów).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH