Nazwa handlowa czy międzynarodowa? Wybór należy do lekarza

PRAWO

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   23-09-2016, 10:10

Nazwa handlowa czy międzynarodowa? Wybór należy do lekarza Obecny przepis dopuszcza dowolność w wyborze sposobu zapisania nazwy leku

Przepis dotyczący sposobu zapisywania na recepcie leku został skonstruowany tak, aby lekarze mogli wystawiać je pacjentom w sposób jak najbardziej efektywny, niwelujący możliwość pomyłek - informuje Marek Tombarkiewicz.

Wiceminister zdrowia odniósł się do zapytania posła Jacka Żalka, który pytał ministra zdrowia czy resort planuje wprowadzić obowiązek wpisywania na receptach nazw farmaceutycznych preparatów medycznych zamiast nazw handlowych?

Jak argumentował, obecnie koncerny farmaceutyczne wpływają na przedstawicieli służby zdrowia, by ci przepisywali leki posługując się nazwami handlowymi, sugerując nabywcy konkretne produkty.

Kwestię dotyczącą tego, w jaki sposób zapisuje się na recepcie nazwę produktu leczniczego określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2016 r. poz. 62 t.j.). Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 na recepcie zapisuje się nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) leku, nazwę handlową lub nazwę skróconą, która w jednoznaczny sposób pozwala określić przepisany lek.

"Powyższy przepis dotyczy wszystkich produktów leczniczych, zarówno tych refundowanych, jak i pełnopłatnych. Ponadto dopuszcza on dowolność w wyborze sposobu zapisania nazwy leku. Osoba wystawiająca receptę może pacjentowi wystawić receptę w dowolny sposób, zarówno używając nazwy handlowej, jak i powszechnie stosowanej (międzynarodowej)" - informuje wiceminister Tomabrkiewicz.

Dodaje, że przytoczony powyżej przepis nie zawiera w sobie w żaden sposób obowiązku wpisywania na recepcie wyłącznie nazwy wskazanej jako pierwszej. Został on skonstruowany w tak szeroki sposób, aby osoby wystawiające recepty mogły wystawiać je pacjentom w sposób jak najbardziej efektywny, niwelujący możliwość pomyłek, które zmuszałyby do powrotu do lekarza i tym samym generowanie kolejek - ocenia wiceminister.

- Minister Zdrowia na przestrzeni lat podejmował dyskusje na temat zmiany przedmiotowego przepisu tak, aby można było wpisywać na recepcie jedynie nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) produktu leczniczego, ale nie została ona podjęta przez środowisko lekarskie - dodaje.

W resorcie nie są obecnie planowane zmiany tego przepisu. - Jednak minister zdrowia jest otwarty na dialog i argumenty wszystkich stron debaty publicznej - kończy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH