Negocjacje refundacyjne będą jednak poufne?

PRAWO

Autor: RCL, MM/rynekaptek.pl   09-01-2018, 10:37

Negocjacje refundacyjne będą jednak poufne? Pierwotna wersja projektu wobec firm farmaceutycznych była bardziej rygorystyczna (Fot. Archiwum)

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazała się nowa wersja projektu o jawności życia publicznego. Uwzględnia wyłączenie instrumentów podziału ryzyka, co oznacza utajnienie szczegółów dotyczących negocjacji refundacyjnych.

W nowej wersji projektu z 8 stycznia 2018 roku czytamy:

„Jeśli chodzi o postępowania administracyjne to w projekcie doprecyzowano, iż ochrona nie obejmuje postępowań administracyjnych prowadzonych na podstawie (m.in.) - „ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, z wyłączeniem instrumentów dzielenia ryzyka, o których mowa w art. 11 ust. 5 tej ustawy”.

Oznacza to, że projekt ustawy uwzględniała wyłączenie instrumentów podziału ryzyka (RSS), co jest ważne z punktu widzenia firm farmaceutycznych i pacjentów.

Jak wyjaśnia ustawodawca, „prawo dostępu do informacji publicznej będzie podlegać tak jak ma to miejsce obecnie pewnym ograniczeniom, które wynikać będą z przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych, przymusowej restrukturyzacji i ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych.”

Dostęp do informacji publicznej ograniczony będzie również ze względu na ochronę prywatności osoby fizycznej, w szczególności jej danych osobowych oraz ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Pierwotna wersja projektu o jawności życia publicznego zawierała przepisy, na mocy których mogłyby zostać ujawnione np. ceny leków wynegocjowane przez producentów.

Przedstawiciele branży farmaceutycznej kierowali pisma do resortu zdrowia w sprawie projektu wyrażając obawę o ujawnianie informacji, iż producent zgodził się na sprzedaż leku w ramach refundacji w Polsce za niższą cenę niż w innym kraju UE.

W listopadzie ubiegłego roku INFARMA przygotowała uwagi do projektu ustawy o jawności życia publicznego. Stwierdza w nim, że zaproponowane zapisy będą stanowić poważną przeszkodę w zakresie ustalania warunków decyzji refundacyjnych w przyszłości, co może negatywnie wpłynąć na realizację ww. celów instrumentu dzielenia ryzyka, ustalonych z Ministrem Zdrowia w zaufaniu utrzymania ich w poufności jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

W połowie grudnia ub.r. przedstawiciele innowacyjnych firm farmaceutycznych wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo dotyczące planowanych zmian w ustawie o jawności życia publicznego.

Zwrócili w nim uwagę, że jeśli informacje dot. instrumentu podziału ryzyka będą podlegały upublicznieniu, wywoła to negatywne skutki o charakterze społecznym i finansowym.

Zgodnie z nową wersją projektu, proponowana data wejścia w życie ustawy to 1 marzec 2018 roku.

Więcej: https://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH