Negocjacje za pomocą systemu informatycznego? Mogło do tego dojść

PRAWO

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   15-10-2015, 09:19

Negocjacje za pomocą systemu informatycznego? Mogło do tego dojść Negocjacje cenowe przez komputer zamiast realnego dialogu?

Izba Gospodarcza Farmacja Polska opisuje, jak udało się zmienić przepisy dotyczące postępowania negocjacyjnego, które próbowano wprowadzić przy okazji uchwalania nowelizacji ustawy o systemie informacji.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 24 lipca b.r., a prace nad nim w sejmowej Komisji Zdrowia rozpoczęły się już we wrześniu. Wtedy też okazało się, że projekt zawiera pakiet zmian w ustawie o refundacji leków, których nie było w jego pierwotnej wersji (wersji ogłoszonej ponad rok temu i wówczas też konsultowanej społecznie).

Organizacje branżowe podjęły rozmowy z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia w sprawie modyfikacji szczególnie kontrowersyjnych zapisów w projekcie ustawy. W tej sprawie odbyło się spotkanie z min. Sławomirem Neumannem.

Poważne zastrzeżenia organizacji reprezentujących wnioskodawców w postępowaniach refundacyjnych wzbudziły projektowane zmiany w ustawie o refundacji, w myśl których negocjacje cenowe w postępowaniach refundacyjnych miały toczyć się za pomocą systemu teleinformatycznego SOLR (System Obsługi List Refundacyjnych).

Zdaniem branży, to stawiało pod znakiem zapytania możliwość prowadzenia realnego dialogu wnioskodawcy z Komisją Ekonomiczną (przepis nie precyzował bowiem, czy SOLR będzie jedynie pomocą dla Komisji Ekonomicznej, która nadal będzie spotykać się z wnioskodawcami, czy też dotychczasowe negocjacje zastąpi aukcja elektroniczna bądź negocjacje wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Ponadto z zapisu wynikało, że Minister Zdrowia miałby obowiązek komunikowania się z wnioskodawcami wyłącznie za pośrednictwem SOLR, a wnioskodawcy byliby zobowiązani do składania wniosków o refundację wyłącznie poprzez SOLR. Nie mieliby jednocześnie wprost podstawy prawnej do złożenia wniosku o refundację w formie tradycyjnej (papierowej), nawet w przypadku awarii systemu SOLR.

Poprzez SOLR składane byłyby jedynie wnioski, o których wprost jest mowa w przepisach ustawy o refundacji, co budziło wątpliwości co do spójności dokumentacji w postępowaniach refundacyjnych (czy pozostałe pisma, jakie może wnosić strona w postępowaniu refundacyjnym na przykład na podstawie przepisów KPA, miałyby być składane dalej na papierze?).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH