NFZ: cena wydawanego w aptece odpowiednika musi być niższa, a nie równa

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   14-05-2012, 09:40

Płatnik interpretuje przepisy ustawy refundacyjnej w zakresie wydawania odpowiedników. Według NFZ farmaceuta może wydać odpowiednik, gdy jego cena jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie. Może nie uznać refundacji, gdy cena będzie taka sama.

W odpowiedzi na zapytanie prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej NFZ przypomina, że art. 44 ust. 1 ustawy o refundacji leków mówi o obowiązku aptekarza do informowania pacjentów o możliwości nabycia odpowiednika refundowanego leku przepisanego na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym.

Farmaceuta ma obowiązek poinformowania o odpowiedniku i zapewnienia do niego dostępności jeżeli cena detaliczna odpowiednika nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.

Przepis art. 44 ust. 2 ustawy dotyczy natomiast obowiązku wydania odpowiednika, jeśli jego cena jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie. "Bez znaczenia dla realizacji wskazanego w tym przepisie obowiązku jest okoliczność, że cena detaliczna odpowiednika może w takim przypadku być wyższa niż limit finansowania ze środków publicznych" - informuje NFZ.

"Mając powyższe na uwadze należy częściowo podzielić stanowisko Ministerstwa Zdrowia zaprezentowane w komunikacie z 16 stycznia br. w sprawie interpretacji art. 44 ustawy o refundacji leków, iż przepis art. 44 ust. 2 powołanej ustawy zapewnia możliwość wydania pacjentowi leku, będącego odpowiednikiem leku przepisanego na recepcie, którego cena detaliczna przekracza limit finansowania, ale jest niższa niż cena detaliczna leku przepisanego na recepcie" - dodaje płatnik.

Zastrzega jednak, że "nie można się zgodzić ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia w przypadku, gdy cena odpowiednika będzie równa cenie leku przepisanego na recepcie". - W komunikacie Ministerstwa Zdrowia użyto sformułowania "nie przekracza ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie", gdyż przepis art. 44 ust. 2 jednoznacznie wskazuje, iż cena odpowiednika musi być niższa niż cena leku przepisanego na recepcie - uważa NFZ.

Podpisany pod pismem Funduszu zastępca prezesa ds. służb mundurowych, Zbigniew Teter, stwierdził, że poza kompetencjami NFZ jest zajmowanie stanowiska czy aptekarz może wydać na zasadach nierefundacyjnych lek inny niż przepisany na recepcie, który spełnia warunki określone w art. 44 ust. 1 ustawy, ale nie fest objęty refundacją.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH