NFZ: na recepcie może być wpisany tylko jeden kod uprawnień pacjenta

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   21-06-2012, 10:40

28 maja 2012 roku NFZ uruchomił walidację numer 60505001, mającą na celu sprawdzenie dotyczące wszystkich pozycji recepty pod kątem tego samego kodu uprawnień.

Fundusz przypomina, że na recepcie w pozycji "Uprawnienia dodatkowe" lekarz ma możliwość wpisania jednego kodu uprawnień pacjenta. W oddziałach wojewódzkich NFZ jest instalowana walidacja uniemożliwiająca sprawozdanie recepty z więcej niż jednym kodem uprawnień. Oznacza to, że refundacja takiej recepty nie będzie możliwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich z dnia 8 marca 2012 r., w sprawozdaniach przekazywanych do Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia powinien znajdować się jeden kod uprawnień dodatkowych pacjenta.

Również wzór recepty określony w załączniku nr 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich przewiduje umieszczenie ma recepcie tylko jednego kodu uprawnień.

Z przeprowadzonych przez NFZ analiz wynika, iż apteki często sprawozdają jedną receptę przypisując różne kody uprawnień do poszczególnych pozycji recepty.

NFZ prezentuje stanowisko, że są to niezgodne z prawem działania, które przyczyniają się do powstania nieprawidłowości w rozliczeniach i przepływie środków pieniężnych wydatkowanych na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH