NFZ nasila kontrole

PRAWO

Autor: tvp.pl/rynekaptek.pl   06-07-2011, 10:05

Z roku na rok rosną kwoty, jakie NFZ przeznacza na leki refundowane. Fundusz uważnie przygląda się lekarskim receptom na drogie leki i karze lekarzy za niewłaściwie lub niezasadnie wypisane lekarstwa.

– Kwota, jaką co roku przeznaczamy na refundację cen leków jest coraz większa i dlatego z uwagą oglądamy każdą złotówkę, która wydajemy na refundacje. W skali całego roku w naszym województwie to jest kwota ponad 250 milionów złotych – mówi Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ.

W tej kwocie jest dopłata między innymi do leków na astmę, nadciśnienie, cukrzycę – leków, które są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. A ponieważ suma tych dopłat z każdym rokiem wzrasta więc i kontrole NFZ-u są częstsze. Zwykle każda kontrola kończy się karą finansowa od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W 2010 roku podlaski oddział NFZ skontrolował 36 jednostek, sprawdzając recepty 131 lekarzy. W 33 jednostkach stwierdzono uchybienia. Te najczęstsze to: wypisywanie leków bez odpowiedniego udokumentowania potrzeby ich zastosowania, stosowanie leków z kodem choroby przewlekłej w nieuzasadnionych sytuacjach, wypisywanie nadmiernych ilości leków. Ostatnia podlaska kontrola dotyczyła refundacji na kwotę niemal dwóch milionów złotych. Kary umowne po kontroli nałożone przez NFZ to niemal 750 tysięcy złotych.

Więcej: www.tvp.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH