NFZ o walidacji recept z dwoma lub więcej kodami uprawnień

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   26-07-2012, 14:19

Recepta wystawiana jest dla jednego pacjenta, który posiada jeden rodzaj uprawnień dodatkowych, a jej wzór nie pozwala na określenie więcej niż jednego rodzaju uprawnień dodatkowych - informuje prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz w odpowiedzi na zapytania farmaceutów o realizację recept z dwoma lub więcej dokami uprawnień.

W związku z tym recepty wystawione pacjentom nieubezpieczonym kodem BW, CN, DN, IN nie mogą zostać zrealizowane z kodem X sugerującym, że pacjent jest ubezpieczony - wyjaśnia dalej szefowa Funduszu.

Walidacja, która będzie uruchomiona w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, sprawdzała będzie przypadki związane z brakiem uprawnienia pacjenta, co oznacza, że apteka w przypadku błędnej realizacji recepty (z dwoma lub więcej kodami uprawnień) sprawozdając taką receptę do oddziału wojewódzkiego NFZ będzie widziała komunikat: „Nie można przekazywać wielu kodów uprawnień w przypadku uprawnień: BW, CN, DN, IN w ramach jednej recepty". Recepta taka zostanie odrzucona z refundacji.

Płatnik informuje, że od 28 maja 2012 roku sprawdzenie to jest testowane na poziomie Oddziałów Wojewódzkich NFZ, apteki nie mają wstrzymywanej refundacji oraz nie widzą komunikatu błędu w systemach informatycznych apteki. Sprawdzenie ma na celu pokazanie, jak wiele jest przypadków błędnie zrealizowanych recept z uprawnieniem dodatkowym BW, CN, DN, IN.

Po zakończeniu okresu testowego sprawdzenie zostanie uruchomione centralnie, z widocznym dla apteki komunikatem błędu w przypadku, nieprawidłowo zrealizowanej recepty, co będzie skutkować odrzuceniem błędnej recepty z zestawienia refundacyjnego.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH