NFZ o zmianie rozliczania chemioterapeutyków z importu docelowego

PRAWO

Autor: NFZ, PAP/rynekaptek.pl   15-06-2012, 16:36

NFZ wydał zarządzenie, na podstawie którego szpitale będą mogły rozliczyć zakup cytostatyków sprowadzonych od kwietnia do czerwca w ramach importu docelowego. Szpitale korzystały z tego trybu, gdy w kwietniu zabrakło leków stosowanych w chemioterapii.

Zarządzenie prezesa NFZ nr  34/2012 wprowadza zmiany w zakresie warunków zawierania i realizacji umów w lecznictwie szpitalnym w ramach w obszarze stosowania chemioterapeutyków.

Chodzi o substancje czynne stosowane w chemioterapii nowotworów sprowadzane z zagranicy w trybie importu docelowego dla ratowania życia lub zdrowia pacjentów. Ich import jest możliwy w przypadku gdy sprowadzenie produktu leczniczego z zagranicy nastąpiło na podstawie zgody ministra zdrowia.

Zarządzenie prezesa NFZ wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 1 kwietnia 2012 roku.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl/

Według rzecznika Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Troszyńskiego wydane zarządzenie umożliwi szpitalom rozliczanie z oddziałami wojewódzkimi funduszu zakupu leków, które były sprowadzane w ramach importu docelowego. - Wycena cytostatyków jest oparta na podstawie faktur dostarczonych do NFZ - dodał.

Przypomniał, że w NFZ został powołany zespół ds. importu docelowego, którego jednym z zadań jest opracowanie możliwości finansowania leków stosowanych w chemioterapii, a sprowadzanych w trybie importu docelowego.

Troszyński wyjaśnił, że zmiany wprowadzone tym zarządzeniem wynikają z okresowego braku na polskim rynku leków zawierających substancje czynne: Bleomycin sulphate, Carboplatinum, Carmustinum, Cisplatinum, Cyclophosphamidum, Cytarabinum, Dacarbazinum, Dactinomycinum, Daunorubicinum, Doxorubicinum, Doxorubicinum liposomanum, Doxorubicinum liposomanum pegylatum, Epirubicinum, Etoposidum, Gemcitabinum, Ifosfamidum, Methotrexatum, Mitomycinum, Mitoxantronum, Paclitaxelum. To także efekt wydanych przez ministra zdrowia decyzji na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH