NFZ radzi wstrzymać się szpitalom od zawierania wieloletnich umów na leki

PRAWO

Autor: DZP/rynekaptek.pl   16-02-2018, 14:36

NFZ radzi wstrzymać się szpitalom od zawierania wieloletnich umów na leki NFZ zachęca szpitale do wstrzymania się z zawieraniem długoterminowych umów na leki referencyjne (Fot. Archiwum)

NFZ uważa, że zawieranie wieloletnich umów na leki referencyjne może spowodować brak możliwości skorzystania przez świadczeniodawcę z zachęt oferowanych przez Fundusz.  Do stanowiska NFZ odnoszą się prawnicy z kancelarii DZP.

Kancelaria DZP przypomina, że 24 stycznia br. zastępca ddyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia (DDL) wystosował pismo do dyrektorów oddziałów wojewódzkich z prośbą o przekazanie swojego stanowiska świadczeniodawcom posiadającym umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie programy lekowe lub chemioterapia.

- W swoim stanowisku DGL apeluje do szpitali o zachowanie najwyższej ostrożności przy zawieraniu popularnych ostatnio wieloletnich umów na leki w programach lekowych i chemioterapii, ze względu na fakt, że w 2018 roku pojawi się na polskim rynku szereg leków generycznych zawierających substancje takie jak m.in. trastuzumab, adalimumab, rytuksymab, anagrelid – będących odpowiednikami w rozumieniu ustawy refundacyjnej, które zostaną objęte finansowaniem publicznym w ramach programów lekowych i chemioterapii - wyjaśniają prawnicy.

DGL wskazuje, że stosowanie leków generycznych prowadziłoby do oszczędności i uwolnienia znacznych środków finansowych do wykorzystania na inne cele.

W związku z tym, zadeklarowano, że NFZ wprowadzi szereg zachęt finansowych dla świadczeniodawców stosujących tańsze odpowiedniki leków refundowanych.

Jednocześnie w stanowisku zaznaczono, co podkreśla kancelaria, że zawieranie wieloletnich umów na leki referencyjne może spowodować brak możliwości skorzystania przez świadczeniodawcę z zachęt oferowanych przez NFZ.

DGL wskazał również, że praktyka Ministra Zdrowia pokazuje, że po pojawieniu się odpowiedników, nie wszystkie leki referencyjne są obejmowane refundacją na kolejny okres.

Więcej: https://blog.dzp.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH