NFZ wyjaśnia

PRAWO

Autor: ŚIA/ rynekaptek.pl   29-04-2016, 10:20

NFZ wyjaśnia

Zgodnie ze wzorem budowy komunikatu do rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych NFZ, na poziomie elementu „wystawienie-recepty" atrybut „numer" (numer recepty) jest przekazywany przez apteki na dotychczasowych zasadach.

Ustawa o SIOZ, poprzez zmianę art. 48 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o refundacji leków (Dz. U. z 2015r. poz. 345 z późn. zm.), zniosła obowiązek zawierania przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane ze środków publicznych.

Jednocześnie zgodnie z art. 102 ust. 5 pkt 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach (Dz. U. z 2015r. poz. 581, z późn. zm.), w związku z art. 48 ust. 2a ustawy o refundacji, do kompetencji dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia należy nadawanie unikalnych numerów identyfikujących recepty na leki refundowane - przypomina prezes NFZ.

Osoba uprawniona, zgodnie z art. 2 pkt. 14 ustawy o refundacji, w tym także lekarz posiadający numer prawa wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu, w celu uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept na leki refundowane, ma obowiązek złożyć wniosek o nadanie wyżej wymienionych uprawnień we właściwym oddziale wojewódzkim Funduszu i na tej podstawie otrzymuje możliwość pobrania puli unikalnych numerów identyfikujących receptę.

Zgodnie ze wzorem budowy komunikatu elektronicznego stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2016r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia (Dz. U. z 2016r. poz. 31), na poziomie elementu „wystawienie-recepty" atrybut „numer" (numer recepty) jest przekazywany przez apteki na dotychczasowych zasadach - wyjaśnia NFZ.

Na poziomie „miejsce-wystawienia-recepty", w przypadku przyjęcia wartości „R" w atrybucie „typ", atrybut „id-miejsca" to 9-cyfrowy numer identyfikacyjny określony w umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane lub 9-cyfrowy numer REGON właściwy dla miejsca udzielania świadczenia. W przypadku przyjęcia wartości „N" w atrybucie „typ", w atrybucie „id-miejsca" przekazywany jest numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę.

Odpowiedź jest udzielona na pytanie prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, w sprawie zasad realizacji recept po dniu wejścia w życie zmian zawartych w ustawie z dnia 9 października 2015r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015r., poz. 1991).


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH