NFZ: wystawianie recept 100 proc. na Hydroxycarbamidum narusza prawa pacjentów

PRAWO

Autor: LOW NFZ/rynekaptek.pl   18-11-2015, 11:08

NFZ: wystawianie recept 100 proc. na Hydroxycarbamidum narusza prawa pacjentów Hydroxycarbamidum jest objęty refundacją

Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą mają prawo do tego leku z należną im refundacją - informuje Lubuski Oddział NFZ.

Lek ten jest stosowany w leczeniu nowotworów mieloproliferacyjnych, które należy traktować jak nowotwory złośliwe. Refundacja w związku z klasyfikacją WHO obejmuje ten lek i jako nieodpłatny może być przepisywany pacjentom chorym na czerwienicę prawdziwą, nadpłytkowość samoistną i mielofibrozę.

„Należy wręcz podkreślić, że ubezpieczony pacjent ze zdiagnozowaną czerwienicą prawdziwą, nadpłytkowością samoistną lub mielofibrozą, w przypadku gdy lekarz podjął decyzję o zastosowaniu u niego terapii jednym z refundowanych leków zawierających hydroksykarbamid, ma prawo do recepty upoważniającej go do otrzymania w aptece leku bezpłatnie do wysokości limitu finansowania. Zatem wystawianie w tych przypadkach recept ze 100% odpłatnością narusza prawa pacjentów” – czytamy w komunikacie Lubuskiego Oddziału NFZ.

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją chorób rozrostowych układu krwiotwórczego i chłonnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2008 r. jednostki chorobowe: czerwienica prawdziwa, nadpłytkowość samoistna, mielofibroza zaliczane są do grupy nowotworów mieloproliferacyjnych, które należy traktować jak nowotwory złośliwe. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH