NIA: czym jest dawka, a czym ilość

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   30-06-2011, 12:47

NIA: czym jest dawka, a czym ilość

NIA znowu protestuje - tym razem w sprawie interpretacji rozporządzenia MZ w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki i substancje.

Szef Naczelnej Izby Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz wystosował w tej sprawie pismo do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Adama Fronczaka. Dokładniej chodzi o interpretację art. 6 ust. 1 rozporządzenia.

„Rzeczonej interpretacji nie można traktować jako obowiązującego prawa, a jedynie jako jeden z poglądów, który - w naszej ocenie - nie wynika z ww. przepisu” – pisze Grzegorz Kucharewicz i dodaje:

„Należy rozróżnić dwa zasadnicze pojęcia jakimi są ilość i dawka substancji leczniczej. Przywołany art. 6 ust. 1 ww. rozporządzenia odnosi się do ilości środka psychotropowego, a nie jego dawki. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zapisy wspomnianego rozporządzenia, w odniesieniu do sposobu wystawiania recept przez lekarzy oraz ich realizacji przez farmaceutów, funkcjonują od 1996 roku i nie budziły żadnych wątpliwości.

Zarówno inspekcja farmaceutyczna jak i kontrolerzy NFZ nie kwestionowali recept wystawianych według obowiązujących w tym zakresie zasad. Zasad sprowadzających się do podawania ilości przepisanego leku psychotropowego słownie w postaci liczby jednostek opakowań czy też liczby tabletek przepisanego pacjentowi na recepcie produktu leczniczego. W tym miejscu warto poznać przesłanki, jakie spowodowały, że nagle po 16 latach obowiązywania rozporządzenia, Pan Minister
postanawia rozprawić się z tymi zapisami, zmieniając ich interpretację”.

Przepis art. 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających (...) stanowi, że „Recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawiera oprócz danych określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty również ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną dodatkowo słownie".
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH