NIA i GIF zawarły porozumienie w sprawie zakazu reklamy aptek

PRAWO

Autor: OIA Częstochowa/ rynekaptek.pl   17-09-2015, 11:33

NIA i GIF zawarły porozumienie w sprawie zakazu reklamy aptek NIA i GIF zawarły porozumienie

W celu usprawnienia postępowań administracyjnych dotyczących zakazu reklamy aptek oraz kar pieniężnych za naruszenie tego zakazu, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna i samorząd aptekarski podpisały umowę o współpracy.

"Uwzględniając treść dotychczasowych wyroków NSA, GIF powstrzymuje się ze składaniem skarg kasacyjnych od wyroków WSA potwierdzających prawo izb aptekarskich do żądania wszczęcia lub uczestniczenia na prawach strony w postępowaniach administracyjnych dotyczących zakazu reklamy aptek oraz postępowaniach dotyczących nałożenia kary pieniężnej" - brzmi pierwszy punkt porozumienia.

Współpraca zakłada realizację obowiązku zawiadamiania przez WIF właściwej okręgowej izby aptekarskiej na piśmie o wszczęciu każdego postępowania administracyjnego oraz rekomendowanie informowania o zakończeniu każdego z tych postępowań poprzez przesłanie do izby kopii decyzji.

Jeżeli po uzyskaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania izba aptekarska skorzysta z prawa uczestniczenia w postępowaniu na prawach strony, to działać będzie w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.

Okręgowe izby aptekarskie zachowają szczególną rozwagę w korzystaniu ze swich uprawień jako uczestników na prawach strony, w szczególności w zakresie korzystania z prawa wnoszenia odwołania, wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub opisów, oraz dołożą starań, by ich udział w najmniejszym stopniu nie utrudniał i nie przedłużał postępowania administracyjnego.

Jeżeli izba nie uczestniczy w postępowaniu, WIF zapewni izbie dostęp do informacji o tych postępowaniach w trybie dostępu do informacji publicznej. W tym samym trybie WIF zapewni izbom dostęp do informacji odnośnie spraw z zakresu reklamy aptek, które nie są objęte przedmiotem postępowaia organu.

Jeżeli do końca października 2015 realizacja niniejszych ustaleń doprowadzi do osiągnięcia zakładanego celu, GIF wycofa wszystkie skargi kasacyjne w sprawach dotyczących zakazu reklamy aptek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH