NIA: leki w sklepie? Tak, ale po zatrudnieniu w nim farmaceuty

PRAWO

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   28-10-2015, 16:45

NIA: leki w sklepie? Tak, ale po zatrudnieniu w nim farmaceuty NRA pisze do prezydenta o poparcie ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej

Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu stale poszerzającej się sfery obrotu lekami w sklepach ogólnodostępnych.

Izba postuluje nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne poprzez m.in dodanie w art. 71 nowy ust. 1a: Poza aptekami oraz punktami aptecznymi produkty lecznicze mogą być wydawane jedynie w najmniejszych dopuszczonych do obrotu opakowaniach.

"Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań legislacyjnych. Obrót lekami w sklepach ogólnodostępnych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Polaków i musi być zastąpiony obrotem w aptekach" - uważa NIA.

"Wzorem powinny być dla nas inne państwa Unii Europejskiej, które wprowadziły istotne ograniczenia w sprzedaży leków poza aptekami. Leki muszą wrócić do apteki. Przemawia za tym ważny interes społeczny. Tylko w aptekach są właściwe warunki do ich przechowywania i tylko tam pacjenci uzyskają fachową, rzetelną informację o nabywanym leku" - dodają podpisani pod listem: Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA i Marek Jędrzejczak, wiceprezes Rady.

Trzeba też podkreślić, że liczba sklepów ogólnodostępnych jest tak duża, iż uprawnione podmioty nie mogą z przyczyn obiektywnych sprawować nad nimi jakiejkolwiek kontroli, zarówno w zakresie przechowywania produktów leczniczych, jak i ich wydawania.

Jednocześnie żaden sklep ogólnodostępny prowadzący obrót produktami leczniczymi nie prowadzi monitoringu warunków ich przechowywania, co uniemożliwia ewentualną ich weryfikację. Dodatkowo obecne regulacje nie uwzględniają procedury wstrzymania i wycofania produktów leczniczych znajdujących się w obrocie w sklepach ogólnodostępnych.

"Istnienie tak szerokiej jak obecnie dostępności do produktu leczniczego oferowanego za pośrednictwem placówek obrotu pozaaptecznego powoduje niekontrolowany obrót produktami leczniczymi, które trafiają do pacjenta bez stosownej porady osoby uczestniczącej w łańcuchu kontroli jakości produktu leczniczego oraz osoby ustawowo zobowiązanej do przekazywania informacji związanej z niepożądanym działaniem produktu leczniczego" - uważają aptekarze.

Zdając sobie sprawę z konieczności dopuszczenia ograniczonego obrotu produktem leczniczym poza aptekami i punktami aptecznymi, Naczelna Izba Aptekarska stoi na stanowisku, że powinien on dotyczyć jedynie obrotu produktem leczniczym niezbędnym w sytuacjach nagłych, niemożliwych do przewidzenia i obejmować wyłącznie te produkty, których bezpieczeństwo stosowania nie jest związane z fachową poradą uzyskiwaną od osoby do tego uprawnionej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH