NIA: nieuczciwa farmaceutka poniosła konsekwencje

PRAWO

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   20-12-2017, 09:25

NIA: nieuczciwa farmaceutka poniosła konsekwencje Farmaceutka utraciła tzw. rękojmię należytego prowadzenia apteki - wyjaśnia rzecznik NIA (fot. archiwum)

Dziennik FAKT opisał farmaceutkę, która wraz z lekarką wyłudziła z NFZ 207 tys. zł. Aleksandra C. poniosła konsekwencje karne i dyscyplinarne w związku z jej udziałem w nielegalnym procederze - poinformował rzecznik NIA, Tomasz Leleno.

Jak informował fakt.pl, lekarka fałszowała dokumentację medyczną, na podstawie której farmaceutka sprzedawała w swojej aptece drogie leki, które nigdy nie trafiły do pacjentów. W 2013 r. farmaceutka została skazana przez sąd powszechny na karę 3 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę w wysokości 40 tys. zł.

Jak dodaje gazeta, mimo wyroków skazujących, obie nie straciły prawa do wykonywania zawodu i nadal pracowały.

Jednak - jak wyjaśnia NIA - niezależnie od postępowania toczącego się przed sądem powszechnym sprawą farmaceutki zainteresował się rzecznik odpowiedzialności zawodowej, który wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne, przeprowadzone w 2015 roku.

- Ostatecznie farmaceutka utraciła tzw. rękojmię należytego prowadzenia apteki oznaczającą brak możliwości sprawowania funkcji kierownika apteki oraz utraciła możliwość wykonywania zawodu przez okres 1,5 roku. W praktyce oznacza to wysoką karę finansową w postaci utraty dochodów, a w świetle znowelizowanych przepisów utratę prawa do posiadania nowej apteki. Aleksandra C. nie pracuje w zawodzie aptekarza - mówi Tomasz Leleno.

Jak dodaje rzeczni Izby, gdyby postępowanie w powyższej sprawie toczyło się po 25 czerwca br., a więc w okresie obowiązywania nowelizacji Prawa farmaceutycznego, zwanej „Apteką dla Aptekarza”, farmaceutce groziłyby daleko idące konsekwencje:

- zawodowe – utrata prawa wykonywania zawodu jednocześnie związana z cofnięciem zezwolenia na prowadzenie apteki oraz

- finansowe – prowadząc aptekę odpowiadałaby całym swoim majątkiem za naruszenie przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH