NIA: nocne dyżury aptek za wynagrodzeniem

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   18-11-2015, 15:48

NIA: nocne dyżury aptek za wynagrodzeniem Szef NIA o nocnych dyżurach aptek

Z uwagi na fakt, że pełnienie dyżuru w porze nocnej łączy się z ponoszeniem określonych kosztów, niemożliwe jest, aby koszty realizacji obowiązków powiatu pokrywane były z budżetu właściciela apteki - podkreśla dr Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA.

- Nie kwestionujemy wynikającego z przepisów prawa farmaceutycznego uprawnienia rady powiatu do określania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Jednak nie znajduję podstaw, aby obowiązki spoczywające na samorządzie powiatu, a dotyczące zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie ochrony zdrowia, były realizowane przez aptekę bez stosowanego wynagrodzenia za wykonywaną pracę - napisał dr Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, odpowiadając na korespondencję starostwa powiatowego w Strzelcach Opolskich.

Poszło o sprawę pełnienia przez aptekarzy dyżurów nocnych i świątecznych na terenie powiatu. Starosta uznał bowiem, że co prawda ustalanie rozkładu godzin pracy aptek stanowi ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej, ale prowadzenie apteki, jako placówki ochrony zdrowia publicznego, związane jest z pewnymi ograniczeniami.

Dodał, że aktualnie, w ramach obowiązujących przepisów prawa, nie ma możliwości dofinansowania aptek w zakresie kosztów ponoszonych z tytułu pełnienia dyżurów przez organy samorządu terytorialnego.

Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej, podmiot realizujący swoje zadania własne poprzez nakładanie na przedsiębiorcę zadań, jest zobowiązany do zwrotu kosztów ponoszonych przez tego przedsiębiorcę z tytułu nałożonych obowiązków.

- Z uwagi na fakt, że pełnienie dyżuru w porze nocnej łączy się z ponoszeniem określonych kosztów, niemożliwe jest, aby koszty realizacji obowiązków powiatu pokrywane były z budżetu właściciela apteki - podkreśla dr Kucharewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH