Nie ma narzędzi do walki z dystrybutorami fałszywych leków

PRAWO

Autor: gp, ms /rynekaptek.pl   30-01-2015, 11:33

Nie ma narzędzi do walki z dystrybutorami fałszywych leków

Skala sprzedaży nielegalnych farmaceutyków rośnie, tymczasem w Polsce nie ma sprawnie działającego systemu toksykowigilancji – informuje Gazeta Prawna.

Łukasz Sławatyniec z kancelarii Deloitte Legal, pytany przez Gazetę Prawną, przypomniał, że w nowelizacji Prawa farmaceutycznego ustawodawca przewidział odpowiedzialność karną za wytwarzanie, dostarczanie lub nieodpłatne udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych.

Mówi on, że osobie, która dopuści się takich działań grozi grzywna w stawkach dziennych (łącznie do 1,080,000 złotych), ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2. Co istotne, odpowiedzialność karną mogą ponosić wyłącznie osoby fizyczne. W praktyce można więc zakładać, że organy ścigania postępowanie prowadziłyby przeciwko członkom zarządu, osobom zwalniającym serie, ale być może nawet również innym pracownikom wytwórni czy osobom odpowiedzialnym za sprzedaż produktów. 

- W Polsce nie funkcjonuje prawnie usankcjonowany system toksykowigilancji. Jest to o tyle niezrozumiałe, że praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej takie systemy istnieją. Nie ma też u nas obowiązku zgłaszania tego rodzaju zdarzeń. Informacje dotyczące zatruć są przekazywane do Ośrodka Kontroli Zatruć-Warszawa tylko przez nieliczne placówki ochrony zdrowia w kraju na zasadzie całkowitej dobrowolności - przyznaje w rozmowie z Gazetą Prawną dr n. med. Piotr Burda,  konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej.

Zakazane przesyłki z niby farmaceutykami trafiają do Polski najczęściej z Indii i Chin. Zachodniopomorscy celnicy przechwycili w ubiegłym roku prawie 11 tys. tabletek, blisko 11 kg farmaceutyków i sterydów anabolicznych. Przed 2012 r. przejmowali jedynie po 2 tys. pigułek rocznie.

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH