Nie ma rękojmi należytego prowadzenia apteki? Można cofnąć zezwolenie

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   20-04-2016, 09:25

Nie ma rękojmi należytego prowadzenia apteki? Można cofnąć zezwolenie

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił wniosek właścicielki apteki o wstrzymanie decyzji WSA. Poszło o odebrane pozwolenie na prowadzenie apteki za udział w procederze odwróconego łańcucha dystrybucji.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wniosek aptekarki o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji WSA w sprawie ze skargi kasacyjnej. Wyrok WSA był efektem skargi spółki na decyzję GIF o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Wcześniej GIF utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia.

Zdaniem inspekcji właścicielka apteki naruszyła liczne przepisy regulujące prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Prowadziła bowiem sprzedaż produktów leczniczych do podmiotu prowadzącego hurtownię. Zaś ustawa Prawo farmaceutyczne jednoznacznie określa, iż apteki nie są uprawnione do sprzedaży produktów leczniczych hurtowniom farmaceutycznym.

Dowodem były faktury na sprzedaż do hurtowni deficytowych leków, które potwierdziły sprzedaż produktów leczniczych do hurtowni farmaceutycznej na łączną kwotę 157 640 zł.

W wyroku podkreślono także fakt utraty przez aptekarkę rękojmi należytego prowadzenia apteki.

"Po analizie powyższych przepisów Główny Inspektor Farmaceutyczny podniósł, że przedsiębiorca prowadzący aptekę ogólnodostępną prowadził działalność objętą zezwoleniem z naruszeniem przepisów regulujących prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Wskazuje to, iż przedsiębiorca ten nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki i tym samym przestał spełniać jeden z warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu na prowadzenie apteki. Wystąpiła zatem, zdaniem organu, przesłanka uzasadniająca cofnięcie zezwolenia" - argumentował sąd.

Sygnatura: II GSK 1188/16

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH