Nie wszyscy prokuratorzy kierują sprawy do sądów

PRAWO

Autor: TVN24, ms / rynekaptek.pl   15-04-2015, 10:14

Nie wszyscy prokuratorzy kierują sprawy do sądów Kary za nielegalny handel lekami

W Gliwicach zapadł pierwszy w Polsce wyrok skazujący w tego typu sprawie. Edyta M została skazana na 8  miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Nie wszędzie jednak takie przypadki trafiają do sądów.

Izabela Majewska, Śląski Inspektor Farmaceutyczny poinformowała reporterów TVN 24, że w jednej z aptek Edyty M. skala nadużyć, związana z nielegalnym obrotem farmaceutykami, wynosiła 6 mln zł. Tymczasem na Śląsku średnia wielkość rocznych obrotów jednej apteki szacowana jest na 1,5 mln zł. Edata M. miała 5 aptek. Jedna została zamknięta, pozostałe skazana musiała sprzedać.

Izabela Majewska, przyznaje, że wywóz leków może przynosić lepsze zyski niż handel bronią.

Zapadł pierwszy wyrok, ale to nie był pierwszy wykryty przypadek. ŚIA informuje, że ze względu na nielegalny obrót lekami, cofniętych zostało ok. 30 zezwoleń na prowadzenie aptek.

Okazuje się, że pod względem obrotów Edyta M. nie byłą rekordzistką. Na jednym z osiedli w Rybniku mała apteka w ciągu dwóch, trzech lat przeprowadziła gigantyczne transfery leków do hurtowni na kwotę 45 mln zł.

- To było dla nas dużym zaskoczeniem, bo apteka ta oficjalnie nie miała dużych obrotów – poinformowała Izabela Majewska. Okazuje się, że prokuratura z Wrocławia (stamtąd pochodzi właściciel apteki) sprawę umorzyła. Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu powiedziała: materiał dowodowy wykazał, że stopień szkodliwości społecznej tego czynu nie był znaczy, poza tym winny okazał skruchę i można być pewnym, że w przyszłości nie będzie tak postępował.

W Lublinie sprawa wyszła na jaw w 2013 r., gdy prokuratorzy badali okoliczności samobójstwa jednej z aptekarek. Znaleziono wówczas dokumenty potwierdzające odsprzedaż przez aptekę leków hurtowniom. Andrzej Jeżyński z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie – przyznał, że nikomu nie postawiono zarzutów, chociaż postępowanie aptekarzy uznano za naganne. Tłumaczy on, iż nie każde naruszenie przepisów jest przestępstwem.

Więcej: tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH