Niebezpieczne klauzule w umowach z aptekami

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   19-02-2013, 09:23

Niebezpieczne klauzule w umowach z aptekami

Wiele aptek podpisuje umowy z kontrahentami i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji niektórych zapisów, w szczególności w zakresie kar umownych - zwraca uwagę Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Jego zdaniem obecnie na rynku, również farmaceutycznym, działa wiele firm, wykorzystujących niedoświadczenie czy naiwność oraz należytą wiedzę prawną swoich kontrahentów, stosując postanowienia umowy w istocie mogące stanowić nadużycie prawa, których to poszczególne postanowienia naruszają zasady współżycia społecznego, a nadto są sprzeczne ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem tego prawa.

Takie umowy wdrażają postanowienia, które stanowią naruszenie zasad dobrej praktyki handlowej, działają z pokrzywdzeniem kontrahenta, tj. aptek - będąc nakierowane na wyzysk.

Jednym z takich rażących zapisów jest zobowiązanie kontrahenta do zamówienia produktów o łącznej wartości netto np. 4.800,00 zł, w okresie 24 miesięcy co daje średnio na miesiąc zakup o wartości 200.000 zł netto, przy czym nie może być o mniejszy niż 150.000 zł netto miesięcznie.

Powyższe postanowienia nie przewidują żadnych modyfikacji w wysokości zakupionego zaopatrzenia farmaceutycznego w zależności od zmieniających się warunków rynkowych, jak chociażby czasowych udogodnień dla apteki. Biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne, stale pogarszający się stan gospodarki, czy inne czynniki zewnętrzne, często małe apteki nie są wstanie wywiązać się z
postanowień umowy i osiągnąć określonego w niej obrotu.

Kontrowersje budzą również zapisy dotyczące kar umownych wprowadzane przez poszczególne hurtownie farmaceutyczne, umożliwiające wcześniejsze rozwiązanie umowy tylko im, i w żadnym innym postanowieniu umowy nie przewidujące takiego uprawnienia po stronie farmaceutów.

Tak skonstruowane postanowienia dotyczące nałożenia kar umownych za niewywiązanie się z postanowień umowy, stanowią jawne naruszenie przepisów prawa i działanie wbrew nim, wszak nie sposób nie dostrzec nieprawidłowości jakoby możliwość rozwiązania umowy zarezerwowana została tylko dla partnera biznesowego w postaci hurtowni, a nałożenie kary umownej przewidziane zostało tylko na aptekę.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH