Nieczytelne recepty: gniew pacjenta jest źle skierowany


PRAWO

Autor: Polska Dziennik Łódzki, LJ/rynekaptek.pl   25-08-2011, 10:04

Jeśli lekarz nieczytelnie wypisze receptę lub zakreśli niewłaściwe kratki na recepcie, pacjent może mieć problem z wykupieniem leku w aptece.Farmaceuta może odesłać go z powrotem do lekarza, by ten poprawił swój błąd. Aptekarze stosują takie rozwiązanie z obawy przed NFZ, który może zakwestionować nieczytelną receptę i zażądać zwrotu refundacji.


Pacjent krąży między apteką a lekarzem, przy czym najczęściej swój gniew wyraża w miejscu wydania leku.

Jak informuje „Dziennik Łódzki“, w ciągu ostatnich trzech miesięcy Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi sprawdził 6,5 tys. recept, na których wypisano 10 tys. leków. NFZ zapłacił za ich refundację milion złotych. 57 recept zostało zakwestionowanych.

- Najczęściej kwestionowane są recepty, które są poprawiane, na przykład przerabiana jest liczba opakowań, dawkowanie, data wystawienia recepty, a nie jest to potwierdzone pieczątką i parafką lekarza. Zakwestionowano też recepty z podanym sposobem dawkowania w ilości przekraczającej miesięczną lub 3-miesięczną kurację - wymienia Beata Aszkielaniec, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.

Rzecznik OW Funduszu dodaje, że w ostatnim czasie lekarze wypisują recepty dużo staranniej.

Jednak błędy nadal się zdarzają, a ich konsekwencje ponosi farmaceuta. Dodatkowym czynnikiem, który stawia aptekarzy w niekorzystnej sytuacji, są rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia w sprawie zawierania umów aptek z NFZ. 

Proponowane przepisy zakładają, że farmaceuta może zostać ukarany finansowo za „nieuzasadnioną odmowę realizacji recepty“. W tym pojęciu może mieścić się także odmowa realizacji recepty z powodu błędnego wypisania jej przez lekarza.

Zdaniem NFZ, ten przepis zabezpiecza interes pacjenta, który powinien otrzymać lek. W każdej sytuacji pacjent będzie mógł zgłosić zdarzenie odmowy realizacji recepty. Oczywiście skarga pacjenta będzie musiała być potwierdzona w postępowaniu kontrolnym.

To jednak naraża i pacjenta i farmaceutę na niepotrzebny stres. Zamiast tego przydałaby się determinacja w egzekwowaniu prawidłowego i czytelnego wystawiania recept przez lekarzy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH