Niemcy: spadły rabaty, spadły opłaty, aptekarze liczą straty

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   09-06-2011, 15:31

Niemcy: spadły rabaty, spadły opłaty, aptekarze liczą straty

W Niemczech nowelizacja ustawy regulującej rynek produktów leczniczych, która weszła w życie 1 stycznia 2011 roku, nadal budzi ogromne emocje.

Ze względu na bardzo duży deficyt w niemieckim systemie ochrony zdrowia - na poziomie 11 mld euro - zaproponowany przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Zdrowia plan oszczędnościowy zakładał redukcję wydatków ustawowych kas chorych (Gesetzliche Krankenversicherungen) na refundację leków o okoo 400 mln euro rocznie.

„Zadaniem wyżej wymienionej nowelizacji było solidarne rozłożenie tego obciążenia zarówno na hurtownie farmaceutyczne, jak i na apteki. Duża presja na obniżanie cen leków przez producentów wywierana jest już od kilku lat poprzez zawieranie przez kasy chorych kontraktów rabatowych na najczęściej przepisywane leki“ – relacjonuje Piotr Bohater, koordynator Departamentu Spraw Zagranicznych NRA, który uczestniczył w Forum Ekonomicznym Niemieckiego Zrzeszenia Aptekarzy w Poczdamie w dniach 5 - 6 maja 2011 roku.

Podwójne obciążenie
“Po czterech miesiącach obowiązywania nowej ustawy można jednoznacznie stwierdzić, że sprawdziły się pesymistyczne przewidywania niemieckiego samorządu aptekarskiego i ekspertów analizujących rynek farmaceutyczny. W swoich opracowaniach wskazywali oni wyraźnie, że hurtownie farmaceutyczne będą zmuszone przenieść swoje straty, wynikające z nowelizacji ustawy, na apteki - poprzez obniżenie udzielanego aptekom rabatu – dodaje Piotr Bohater.

Według prezesa Niemieckiego Zrzeszenia Aptekarzy Fritza Beckera, nowelizacja ustawy spowodowała nie tylko poważne obniżenie dochodów aptek, ale również znacznie zwiększyła ilość czynności biurokratycznych związanych z wydawaniem leków refundowanych przez ustawowe kasy chorych.

Becker stwierdzi, że apteki zostały obciążone finansowo podwójnie: poprzez obniżenie opłaty stałej za każde wydawane opakowanie leku oraz zmniejszenie rabatu udzielanego aptekom przez hurtownie. Eksperci rynku farmaceutycznego wyliczyli, że w roku 2011 spowoduje to zmniejszenie dochodu przeciętnej apteki o około 18 tysięcy euro.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH