Niemcy wprowadzą płatne dyżury aptek?

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   03-07-2013, 10:04

Niemcy wprowadzą płatne dyżury aptek?

W czerwcu 2013 roku niemiecki Bundestag przyjął większością głosów projekt ustawy w sprawie zapewnienia dyżurów aptek. Jeśli ustawa wejdzie w życie Niemcy będą pierwszym krajem europejskim, w który dyżury nocne aptek będą w znacznym stopniu refundowane z budżetu funkcjonujących w tym kraju kas chorych.

Ustawa będzie jeszcze poddana głosowaniu przez izbę wyższą niemieckiego parlamentu Bundesrat 5 lipca 2013 roku i zacznie obowiazywać najprawdopodobniej od 1 sierpnia b.r.

W Niemczech funkcjonuje obecnie 20 921 aptek ogólnodostępnych i każdej nocy, jak również w każdą niedzielę i dzień świąteczny dyżuruje około 1 400 aptek na terenie całego kraju. Oznacza to, że średnio każda niemiecka apteka pełni dyżur około 18 razy w roku. Jednak liczba dyżurów pełnionych przez apteki w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich wynosi w ciągu roku nawet 25, co oznacza, że apteki te pełnią nawet do 70% więcej dyżurów w stosunku do aptek położonych w dużych miastach. Jest to szczególnie duże obciążenie, ponieważ apteki w mniejszych miastach i na terenach wiejskich mają najczęściej mniejsze przychody, a w trakcie pełnionego dyżuru nocnego mają również dużo mniej pacjentów, niż apteki dyżurujące w większych miastach.

Badania ankietowe przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Analiz Statystycznych Forsa na reprezentatywnej grupie 1000 osób dorosłych dotyczące dyżurów aptek w Niemczech wykazały, że są one ważne dla większości społeczeństwa. Wyniki ankiety pokazały, że dyżury aptek w porze nocnej oraz w dni świąteczne są ważne dla 86% osób (dla 50% bardzo ważne i dla 36% ważne). Tylko 9% respondentów uznało, że dyżury aptek są dla nich mało ważne, a jedynie 4% osób wskazało, że dyżury aptek nie mają dla nich żadnego znaczenia.

W roku 2012 około 28% niemieckiego społeczeństwa skorzystało z możliwości dyżurów pełnionych przez apteki co najmniej raz – oznacza to udzielenie fachowej pomocy przez apteki w porze nocnej lub w dni świąteczne dla ponad 20 milionów osób. Przy czym 24% osób korzystało z dyżurów aptek nawet do pięciu razy w ciągu roku, 3% - od sześciu do dziesięciu razy, a 1% więcej, niż 10 razy. Szczególnie często z możliwości oferowanych przez apteki w trakcie dyżurów nocnych korzystały rodziny z dziećmi. Około 37% rodziców w wieku 30 – 44 lat skorzystało w roku 2012 z nocnych dyżurów aptek nawet do pięciu razy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH