Niezgodnie z prawem postępuje nabywca, a nie sprzedawca

PRAWO

Autor: oiab.com.pl/rynekaptek.pl   29-07-2015, 15:02

Niezgodnie z prawem postępuje nabywca, a nie sprzedawca Sprzedaż leków na fakturę z numerem NIP nie jest niezgodna z prawem

Białostocka OIA informuje, że sama sprzedaż leków osobie fizycznej z udokumentowaniem sprzedaży w postaci faktury z podaniem numeru NIP nie jest niezgodna z prawem, nawet jeśli nabywca prowadzi działalność w zakresie hurtowego lub detalicznego obrotu produktem leczniczym.

Jak wyjaśnia Jarosław Mateuszuk, prezes ORA w Białymstoku, z pewnością do złamania prawa dochodzi w przypadku wprowadzenia przez nabywcę do obrotu hurtowego lub detalicznego zakupionych na fakturę (wprowadzenia na magazyn faktury zakupu) produktów leczniczych w innej aptece, ale to nabywca w danym momencie postępuje niezgodnie z obowiązującym prawem.

Wnioski publikowane przez Izbę pochodzą z pisma przesłanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego w odpowiedzi na pismo OIA w Białymstoku skierowane do GIF w dniu 22 czerwca 2015 r., z prośbą o podanie podstawy prawnej ewentualnego obowiązku weryfikacji nabywcy produktów leczniczych pod kątem ich dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej hurtowni, apteki lub punktu aptecznego.

Jak wynika z treści odpowiedzi udzielonej przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, przepisy prawa farmaceutycznego w obecnym kształcie nie nakładają obowiązku, ani nie dają uprawnień farmaceucie w zakresie weryfikacji nabywcy pod kątem potencjalnych działań w zakresie odwróconego łańcucha dystrybucji.

Prezes Mateuszuk w związku z otrzymaną odpowiedzią informuje, iż z treści otrzymanego pisma wynika jedynie, że sprzedaż produktów leczniczych hurtowni farmaceutycznej, aptece ogólnodostępnej, punktowi aptecznemu na mocy art. 86a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne ( Dz. U 2008 r. Nr 45 poz. 271 z późn. zm. ) jest działaniem zakazanym.

Z dalszej analizy odpowiedzi Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie wynika, że istnieje obowiązek jakiejkolwiek weryfikacji nabywcy dowolnego produktu leczniczego pod kątem potencjalnych działań tegoż nabywcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

Więcej: oiab.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH