NIK: nadal nie ma pełnej ochrony konsumentów

PRAWO

Autor: NIK/ rynekaptek.pl   09-06-2016, 11:12

NIK: nadal nie ma pełnej ochrony konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznicy konsumentów nie zapewniają pełnej ochrony wszystkim nabywcom dóbr i usług poza lokalami sprzedawców - uważa NIK.

NIK zwraca uwagę, że konieczne jest zdecydowane przeciwdziałanie wykorzystywaniu niewiedzy konsumentów, w tym szczególnie osób starszych.

"UOKiK monitorował rynek sprzedaży bezpośredniej i w efekcie podejmował stosowne działania edukacyjne i informacyjne. Prezes UOKiK zainicjował zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów dające mu nowe narzędzia służące ochronie praw konsumentów. System zgłaszania spraw przez konsumentów i udzielania porad przez rzeczników konsumentów odpowiedzialnych za ochronę praw konsumenckich pozwalał zainteresowanym konsumentom na uzyskanie fachowej pomocy, w terminach umożliwiających skorzystanie z przysługujących im praw" - uznaje NIK.

Jednak w ocenie NIK, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznicy konsumentów nie zapewniają pełnej ochrony wszystkim nabywcom dóbr i usług poza lokalami sprzedawców.

Izba zwraca uwagę, że UOKiK w znikomym stopniu wspiera konsumentów poprzez występowanie w ich imieniu z powództwem przeciwko przedsiębiorcom naruszającym ich prawa, a prowadzone postępowania dotyczące podejrzenia naruszania zbiorowych interesów konsumentów postępowania są długotrwałe.

NIK zachęca urząd do częstszego korzystania z instytucji "tajemniczego klienta". To nowa metoda kontroli, której istotą jest przeprowadzanie przez pracowników urzędu, występujących incognito, czynności zmierzających do zakupienia towaru lub usługi.

Chodzi m.in. o praktyki oferowania produktów o pseudoleczniczych właściwościach.

Niedawno informowaliśmy o firmie, która zapraszała starsze osoby na bezpłatne kompleksowe badania układu krążenia.

Badanie na ogół wykazywało zły stan osoby starszej oraz szkodliwość dotychczas przyjmowanych leków. Rozwiązaniem problemów zdrowotnych seniora miały być metody naturalne i wykorzystanie przedmiotów zawierających srebro: pościel, skarpetki, majtki, tzw. srebrna woda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH