NIL chce dyrektywy unijnej dotyczącej homeopatii

PRAWO

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   28-09-2011, 14:02

Naczelna Izba Lekarska złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącej kary finansowej założonej za naruszenie zasad konkurencji poprzez ograniczenie dostępu do rynku przedsiębiorcom sprzedającym leki homeopatyczne dopuszczone do legalnego obrotu.

Zastrzeżenia Urzędu w sprawie samorządu lekarskiego wzbudziło stanowisko NIL, zgodnie z którym przepisywanie pacjentom produktów leczniczych homeopatycznych dostępnych wyłącznie na receptę jest sprzeczne z kodeksem etyki lekarskiej. Za naruszenie kodeksu etyki lekarskiej grozi z kolei wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, co - jak ustalił Urząd - było realizowane w praktyce.

UOKiK stwierdził, że może wypowiadać się w tej sprawie uznając NIL - w oparciu o ustawę o ochronie konkurencji - za związek przedsiębiorców.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej potwierdził, że Izba skorzystała z przysługującego jej prawa i złożyła odwołanie do sądu.

- Jak na razie nic nam nie wiadomo w tej sprawie, nie dostaliśmy bowiem żadnej decyzji z sądu. Jeśli odpowiedź będzie dla nas negatywna, odwołamy się do Unii Europejskiej, nie jesteśmy bowiem, jako Izba związkiem przedsiębiorców i za taką też nie uznajemy się - przekazał stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej prezes Hamankiewicz.

Dodał również, że Izba nikomu też nie zakazuje przyjmowania leków homeopatycznych ani ich sprzedaży, jak sugeruje UOKiK. - Twierdzimy jedynie, że należy leczyć zgodnie z zasadami współczesnej medycyny - podsumował.

W toku debaty, która przetoczyła się po decyzji Urzędu, doszło do spadku sprzedaży preparatów homeopatycznych.

- Teraz to UOKiK powinien sam siebie skazać, bo w wyniku rozpętanej przez jego decyzję dyskusji, sprzedaż leków homeoptycznych została ograniczona w sposób samoistny. Po prostu ludzie dowiedzieli się, co to za specyfiki, że nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających ich skuteczność i przestali kupować homeopatyki - podsumował.

Prezes NRL przyznał także, że ponieważ problem homeopatii nie dotyczy tylko Polski, ale też m.in. Francji, Izba będzie występować do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, aby rozpocząć pracę nad dyrektywą unijną, która określi, jakie jest miejsce preparatów homeopatycznych na świecie i czy w ogóle powinny one istnieć.

- Tak, jak wypełniliśmy naszą misję odnośnie klauzuli sumienia, są nadzieje, że i w tym wypadku równie skutecznie ją wypełnimy - powiedział dr Maciej Hamankiewicz.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE