NIL: kosmetolog nie ma uprawień do leczenia i rozpoznawania chorób

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   12-08-2011, 11:30

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraziło sprzeciw wobec rozwiązań przyjętych w treści rozporządzenia Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego dotyczącego standardów kształcenia. Chodzi m.in. o nabywanie przez studentów kierunku kosmetologia umiejętności rozpoznawania stanów nowotworowych skóry.

Zdaniem NRL powyższe regulacje mogą prowadzić do przekroczenia kompetencji osób wykonujących zawód kosmetologa, gdyż mogą sugerować, że w ramach wykonywania tego zawodu możliwe jest diagnozowanie i wskazywanie metod leczenia.

Zdaniem samorządu, kosmetolog nie ma żadnych uprawnień do rozpoznawania i leczenia chorób, a pojawienie się takich działań byłoby wkroczeniem w zakres kompetencji lekarza i lekarza dentysty.

W związku z tym NRL apeluje o takie sformułowanie przepisów opracowywanych standardów, aby studenci kierunków: kosmetologia, diagnostyka laboratoryjna i analityka medyczna mogli w trakcie studiów nabyć umiejętności pozwalające na rozpoznanie problemu medycznego i bezzwłoczne skierowanie pacjenta do lekarza.

Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w odpowiedzi przesłanej NRL twierdzi, iż wejście w życie z dniem 1 października br. nowych przepisów ustawy ''Prawo o szkolnictwie wyższym'' spowoduje utratę mocy obowiązującego rozporządzenia MNiSW z 12 lipca 2007 r. Uczelnie otrzymają większą autonomię w zakresie opracowywania programów kształcenia, a wymagania określone w standardach kształcenia dla ''studiów nielekarskich'' nie będą już stosowane.

Znowelizowana ustawa przewiduje jedynie określenie standardów kształcenia jako zbioru reguł przygotowujących do zawodu nauczyciela, oraz zawodów, dla których wymagania dotyczące procesu kształcenia i jego efektów są określane w przepisach Unii Europejskiej.

Jak tłumaczy resort, zgodnie z upoważnieniem ustawowym standardy kształcenia będą określane w szczególności dla kierunków:lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH