Nominacje profesorskie dla dwóch naukowców związanych z farmacją

PRAWO

Autor: prezydent.pl, ms/rynekaptek.pl   20-02-2015, 08:42

Nominacje profesorskie dla dwóch naukowców związanych z farmacją

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje profesorskie, wśród nich Zbigniewowi Beli oraz Piotrowi Wroczyńskiemu.

Piotr Wroczyński jest dziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w kadencji 2012-2016. Profesor związany jest z Wydziałem Farmaceutycznym od 1980 r. Piastuje stanowisko kierownika Zakładu Bioanalizy i Analizy Leków. Jego dorobek naukowo-badawczy obejmuje 36 naukowych publikacji oraz 51 doniesień naukowych z zagranicznych lub krajowych zjazdów naukowych.

Przez ponad 15 lat był opiekunem wydziałowego koła naukowego i organizował przez 10 lat wyjazdy młodzieży z Wydziału Farmaceutycznego do Opola na coroczne Ogólnopolskie Konferencje Studenckich Kół Naukowych.

Zbigniew Bela ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. 15 lat pracował w krakowskim Wydawnictwie Literackim.

W 1999 r. Rada Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UJ nadała mu stopień doktora w zakresie historii farmacji, na podstawie monografii i faksymilowego wydania XVI-wiecznego zbioru przepisów "Aleksego Pedemontana Tajemnice" (Kraków, 1999 - Nagroda Indywidualna Ministra Edukacji Narodowej).

Od 2002 r. jest dyrektorem Muzeum Farmacji i wykładowcą historii farmacji dla studentów Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Zbigniew Bela opublikował m.in. ok. 40 artykułów z zakresu historii medycyny i farmacji, np. "O staropolskim znaczeniu słowa leczyć", "Poemat Flos medicinae Scholae Salerni jako przykład średniowiecznego piśmiennictwa medycznego-farmacetycznego", "Cechy formalne dawnych przepisów na leki", "O pochodzeniu wyrazu recepta", "Poglądy Johannesa de Rupescissa na temat leczniczych właściwości tzw. kwintesencji", "Kilka faktów z historii leczniczego stosowania złota koloidalnego".

 Więcej: prezydent.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH