Norwegia: witaminy C i D3 traktowane jak narkotyki

PRAWO

Autor: Moja Norwegia/rynekaptek.pl   30-10-2015, 10:07

Norwegia: witaminy C i D3 traktowane jak narkotyki Norweski społeczny ruch AksjonFrittHelsevalg walczy o zmianę ustawy o imporcie leków

Konsekwencje wprowadzenia w Norwegii zakazu prywatnego importu leków w negatywny sposób dotykają wszystkich mieszkańców tego kraju. Ustawa nawet witaminy traktuje jako narkotyki. Dostępne są leki firm akceptowanych przez rząd.

Na liście środków, których w świetle nowych przepisów obowiązujących od 1 października, nie wolno sprowadzać do Norwegii, znajdują się zarówno leki, witaminy, suplementy diety, zioła, jak i leki homeopatyczne.

Wszystkie te środki zostały wrzucone „do jednego worka” pod nazwą legermidler (leki) i potraktowane jako środki nielegalne i niebezpieczne.  Z tego wynika, że przewóz np. witaminy C i kropli do oczu będzie traktowany tak samo jak przewóz narkotyków – pisze portal Moja Norwegia.

Według nowych przepisów będzie można sprowadzić leki uznane i zatwierdzone w Norwegii. Nie ma na liście dozwolonych witaminy C i D3. Jest natomiast Calcium, ale  tylko konkretnych firm.

Ustawa dotknie również polskich pacjentów, bo jeśli mają leki przepisane przez polskich lekarzy i chcieliby je sprowadzić z kraju, to legalnie nie jest to możliwe.

Norweska ustawa jest restrykcyjna, ponieważ jej celem jest całkowite wstrzymanie importu leków i suplementów diety.

Nowe prawo odbije się także na cenach leków, które w niektórych przypadkach wzrosną nawet sześciokrotnie.  

Dla niektórych pacjentów, np. tych leczących się na raka lub inne poważne choroby, więc przyjmujących wysokie dawki witamin, będzie to oznaczać ekstra wydatek rzędu kilku tysięcy koron miesięcznie.

Ale to najmniejszy problem, większym jest to, że niektórych produktów nie będzie można w tej chwili w ogóle kupić w Norwegii, nawet za odpowiednio wysoką cenę, ponieważ nie są one dopuszczone do obrotu w tym kraju, a sprowadzać ich, według nowych przepisów, nie będzie wolno.

Społeczny ruch AksjonFrittHelsevalg walczy o zmianę tej ustawy organizując na terenie Norwegii marsze protestacyjne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH