Nowela ustawy o VAT na wyroby medyczne bez poprawek Senatu

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2017, 08:23

Nowela ustawy o VAT na wyroby medyczne bez poprawek Senatu Ustawę poparło 66 senatorów, przeciw było czterech, wstrzymało się 16 (fot. archiwum)

Senat bez poprawek zaakceptował w czwartek (21 grudnia) nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), dostosowującą polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wprowadzającą podstawowe stawki VAT (23 proc.) na niektóre wyroby medyczne.

Ustawę poparło 66 senatorów, przeciw było czterech, wstrzymało się 16.

Choć ustawa, w myśl wyroku TSUE, wprowadza stawkę podstawową VAT (23 proc.) w miejsce obniżonej (8 proc.) na niektóre wyroby medyczne, w wyniku tej nowelizacji - jak wyjaśniał po głosowaniu w Sejmie Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów - podwyższona stawka wprowadzona zostanie na bardzo niewiele produktów.

Dotyczyć to będzie cysteiny i cystyny, wskazanych w wyroku TSUE, które są półproduktami farmaceutycznymi.

Druga kategoria wskazana w wyroku TSUE to soczewki do okularów. Jednak podwyżka stawki do 23 proc. nie będzie dotyczyć soczewek do okularów leczniczych. Wyrok nie obejmował bowiem soczewek używanych do celów terapeutycznych. Stąd podwyżka stawki VAT nie będzie miała zatem zastosowania do okularów korekcyjnych, a jedynie np. do słonecznych czy zmieniających kolor oczu - mówił PAP przedstawiciel MF.

Trzecia grupa wskazana w wyroku, na którą ustawa przywraca stawkę 23 proc., to produkty wymienione w załączniku 3 do ustawy o VAT. Są tam m.in. strzykawki, smoczki czy gumowe osłonki antykoncepcyjne (prezerwatywy). Jednak w tym przypadku również nie będzie podwyżki stawki na większość z tych towarów.

Na podstawie ustawy o wyrobach medycznych stawka VAT 8 proc. pozostanie bowiem w przypadku tych produktów z załącznika 3, wyjaśniał dyr. Śliż, które są wyrobami medycznymi, a więc strzykawek czy prezerwatyw.

- 99 proc. strzykawek i 99 proc. prezerwatyw to są wyroby medyczne, więc one zachowają stawkę obniżoną - mówił PAP przedstawiciel MF.

Wyrobem medycznym nie są wymienione w załączniku smoczki dla dzieci. By jednak uniknąć podwyższania stawki w tym przypadku, resort finansów dopisał w nowelizacji smoczki do listy produktów, na które jest obniżona stawka VAT - dodał dyr. Śliż.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. 

edytor: Jacek Ensztein

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH