Nowela ustawy z opcją wystawiania recept przez pielęgniarki z Senatu do Sejmu

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-08-2015, 13:24

Nowela ustawy z opcją wystawiania recept przez pielęgniarki z Senatu do Sejmu Nowela ustawy z powrotem trafiła do Sejmu

Nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraz z poprawkami poparło 78 senatorów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pielęgniarki i położne po ukończeniu szkoły medycznej - policealnej lub pomaturalnej, po złożeniu odpowiedniego wniosku, uzyskają stwierdzenie o wykonywaniu zawodu - zakłada jedna z poprawek Senatu.

Zaproponowana w piątek (7 sierpnia) poprawka Senatu eliminuje zatem ryzyko dowolności przy stwierdzaniu prawa do wykonywania zawodu. W poprzednich zapisach pojawiało się sformułowanie "mogą uzyskać".

Pozostałe poprawki przyjęte przez Senat mają charakter redakcyjny. Teraz poprawki oceni Sejm.

Do noweli wprowadzono też zapisy dotyczące wystawiania recept przez pielęgniarki i położne, co ma być możliwe od 2016 r. - te z nich, które będą posiadać dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, a także posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, będą miały prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia. Warunkiem będzie ukończenie przez nie specjalistycznego kursu w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH