Nowelizacja Prawa farmaceutycznego: krótkie terminy na dostosowanie się do zmian

PRAWO

Autor: deloitte.com, ms / rynekaptek.pl   30-01-2015, 12:35

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego: krótkie terminy na dostosowanie się do zmian

Hurtownie farmaceutyczne będą miały 60 dni od wezwania GIF na dostosowanie zezwoleń do nowych wymagań – wynika z nowelizacji Prawa farmaceutycznego, o której opowiada Łukasz Sławatyniec, adwokat w kancelarii Deloitte Legal.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która wejdzie w życie 8 lutego 2015 r., mówi, że Główny Inspektor Farmaceutyczny wezwie hurtowników, żeby swoje zezwolenia dostosowali do nowych wymagań. Takie wezwanie powinno być wysłane w ciągu 12 miesięcy, licząc od 8 lutego 2015 r., a zatem kiedy to dokładnie nastąpi – nie wiadomo. Pilnować trzeba jednak terminu 60 dni na odesłanie odpowiednich dokumentów, w przeciwnym razie zezwolenie na prowadzenie hurtowni wygaśnie z mocy prawa – wyjaśnia Łukasz Sławatyniec.

Adwokat przypomina, ze nowelizacja prawa farmaceutycznego jeszcze mniej czasu daje tym, którzy zostaną uznani za pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Będą oni mieli zaledwie 14 dni od wejście w życia nowych regulacji (nowelizacja zacznie obowiązywać 8 lutego 2015 r.) na zarejestrowanie się. Problem w tym, że każdy będzie musiał sam zadecydować czy realizuje zadania przypisane pośrednikom, czy nie.

Łukasz Sławatyniec  zwraca uwagę na fakt, że za pośredników mogą być uznane grupy zakupowe oraz platformy zakupowe, bowiem ułatwiają negocjacje niezależnym podmiotom warunków nabywania produktów leczniczych. Przypomina on również, że wiele firm działających na rynku w tzw. strukturze dualnej, czyli mające podmiot obracający produktami leczniczymi i świadczące wyłącznie usługi marketingowe musi przeprowadzić dokładną analizę czy spółka marketingowa nie prowadzi czynności związanych z negocjacjami warunków sprzedaży leków, ponieważ wtedy mogłaby być uznana za pośrednika, a pośrednik musi się zarejestrować.

Adwokat w kancelarii Deloitte Legal przypomina także, że zmiany po części dotyczyć będą działalności aptek internetowych. Kupujący nie będzie już miał prawa zwrotu produktu w ciągu 10 dni od zakupu. Oddanie produktu zakupionego w aptece internetowej będzie zakazane.

Zmiany w prawie rozszerzają odpowiedzialność karnych podmiotów z branży.

- Przestępstwem będzie zarówno wprowadzanie, jak i obrót sfałszowanymi produktami leczniczymi, ale też niezarejestrowanie się jako pośrednik w obrocie produktami leczniczymi (jeśli faktycznie taka działalność jest wykonywana) – ostrzega prawnik kancelarii Deloitte Legal.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH