Nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept: o nazwach międzynarodowych i rozmiarze recepty

PRAWO

Autor: MZ, LJ/rynekaptek.pl   28-12-2012, 14:54

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept: o nazwach międzynarodowych i rozmiarze recepty

Recepty wystawione do dnia 30 grudnia br. z 20- cyfrową numeracją mogą być realizowane w 2013 roku zgodnie z terminem ich ważności - potwierdza Ministerstwo Zdrowia. Tym samym resort dementuje informacje zawarte w komunikatach części oddziałów wojewódzkich NFZ, które informowały, że po 1 stycznia nie będzie można realizować recept wypisanych w tym roku.

Wynika to z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, które ma zacząć obowiązywać od 30 grudnia 2012r., a którego nowelizację podpisał minister zdrowia.

W związku z nowelizację przepisów recepty wypisywane od stycznia będą miały nowe, 22-cyfrowe kody a nie, jak do tej pory, 20-cyfrowe.

Wszystkie dotychczas stosowane recepty, których indywidualne numery identyfikujące receptę rozpoczynają się od cyfr „01” zachowają swoją ważność do końca marca 2013 r.; w odniesieniu do tych recept przedłużone zostaje także zwolnienie z obowiązku nanoszenia w postaci kodów kreskowych numeru REGON oraz numeru prawa wykonywania zawodu, które miało zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2013 roku.

Od dnia 30 grudnia 2012 r. możliwe będzie także pozyskiwanie z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia zakresów numerów nowych recept, które różnić się będą jedynie unikalnym numerem identyfikującym receptę, zaczynającym się od cyfr „02”, a nie „01” jak w przypadku dotychczasowych recept (recepty, których numery rozpoczynają się od cyfr „01” można będzie wystawiać do 31 marca 2013 r.).

Nowe recepty, których unikalne numery identyfikujące rozpoczynają się od cyfr „02” muszą obligatoryjnie odzwierciedlać w postaci kodu kreskowego także numer prawa wykonywania zawodu lekarza oraz numer REGON (jeżeli nadano).

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza następujące istotne zmiany:

1. recepty wystawiane na leki narkotyczne na różowych blankietach recept z wtórnikiem od 30 dnia grudnia 2012 r. będą wystawiane na receptach w kolorze białym, bez wtórnika. Będą one oznaczone symbolem „Rpw”, ponadto w unikalnym numerze recepty zakodowana zostanie także informacja, że jest to recepta na leki narkotyczne. Taka zmiana wynika z konieczności unowocześnienia systemu nadzoru nad obrotem lekami narkotycznymi oraz z realizacją postulatów odejścia od stygmatyzowania pacjentów, którym przepisuje się te leki.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH