Nowelizacja ustawy PF to walka z czasem

PRAWO

Autor: RZ/ rynekaptek.pl   20-02-2015, 14:35

Nowelizacja ustawy PF to walka z czasem

Na uchwalenie nowelizacji do prawa farmaceutycznego pozostało naprawdę niewiele czasu - ocenia mec. Wiktor Krzymowski z kancelarii prawnej Baker & McKenzie.

Od października 2014 r. trwają prace nad kolejną nowelizacją prawa farmaceutycznego, której celem jest wyeliminowanie tego zjawiska. Procedowana koncepcja wprowadzenia czarnej listy leków zakłada, że hurtownik chcący wywieźć znajdujące się na liście leki poza granice Polski, w tym również do innych krajów Unii Europejskiej, będzie obowiązany zgłosić taki zamiar Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu.

Jeżeli GIF w ciągu 7 dni od otrzymania takiego zgłoszenia nie wyda sprzeciwu, to będzie to równoznaczne z możliwością dokonania zgodnego z prawem wywozu. Wywóz taki należałoby jednak dokonać w ciągu 30 dni. Po upływie tego czasu hurtownik musiałby bowiem na nowo przechodzić całą procedurę.

W razie zgłoszenia sprzeciwu, będącego zawsze decyzją administracyjną, hurtownikowi przysługiwałoby prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Złożenie wniosku nie umożliwiałoby jednak legalnego dokonania wywozu, ponieważ sprzeciw z mocy samego prawa zawierałby klauzulę o swej natychmiastowej wykonalności.

Prawdopodobnie każdy z koncernów farmaceutycznych będzie chciał, aby jak największa ilość jego produktów znalazła się w indeksie. Nie będzie jednak tego łatwo dokonać. Najprościej byłoby ograniczyć czasowo produkcję danych leków i tym samym spowodować - niejako samoczynne - raportowanie przez apteki - uważa mec. Krzymowski.

Takie działanie jednak może być uznane za naruszenie prawa konkurencji i konsumentów. Z uwagi na przepisy o reklamie, wykluczone jest ponadto nakłanianie przez przedstawicieli handlowych właścicieli aptek do zgłaszania braków wbrew faktycznemu stanowi magazynowemu.

Kadencja Sejmu kończy się najpóźniej w listopadzie 2015 r. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji, niezakończonych spraw nie przekazuje się nowemu parlamentowi. Na uchwalenie nowelizacji do prawa farmaceutycznego pozostało naprawdę niewiele czasu.

Projekt podlega bowiem notyfikacji w myśl Dyrektywy 98/34/WE, co oznacza że w ciągu trzech miesięcy od notyfikacji ustawa nie będzie mogła być przyjęta. Komisja i pozostałe państwa członkowskie mogą w tym czasie wnosić swoje uwagi do projektu ustawy, które muszą być przez Polskę uwzględnione na kolejnym etapie legislacyjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH