Nowoczesna apeluje do MZ aby zweryfikował listy leków refundowanych

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-01-2016, 15:44

Nowoczesna apeluje do MZ aby zweryfikował listy leków refundowanych Nowoczesna apeluje o refundacji odpowiednich leków dla dzieci po przeszczepach

Wzywamy Ministerstwo Zdrowia, aby przyjrzało się skrupulatnie i dokładnie liście leków refundowanych - mówiła w piątek (8 stycznia) w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Podkreślała konieczność zapewnienia odpowiedniego dostępu do leków dzieciom po przeszczepach.


Środowiska pacjenckie zrzeszające osoby po przeszczepach wyrażały w ostatnich tygodniach zaniepokojenie, twierdząc, że w związku ze styczniową listą refundacyjną zaszły znaczące niekorzystne zmiany w refundacji powszechnie używanych leków immunosupresyjnych i przeciwwirusowych dla osób po przeszczepach narządów. 

"Sytuacja, z którą mamy do czynienia, to sytuacja już znana ministerstwu zdrowia, te błędy były popełniane przez poprzednią ekipę i w tym momencie widzimy, że jednak nie mamy do czynienia z dobrą zmianą obiecywaną przez PiS i niestety obecna ekipa popełnia dokładnie te same błędy" - mówiła Gasiuk-Pihowicz podczas piątkowej konferencji prasowej. 

Zwracała uwagę, że tzw. ustawa refundacyjna dopuszcza tworzenie odrębnej grupy limitowej, w przypadku, gdy droga podania leku lub jego postać farmaceutyczna w istotny sposób ma wpływ na efekt zdrowotny. 

Podkreśliła, że Nowoczesna jest gotowa do współpracy z resortem zdrowia w szukaniu rozwiązań, które zabezpieczą potrzeby chorych dzieci. "Wzywamy ministerstwo zdrowia, aby do dnia kolejnego obwieszczenia listy refundacyjnej (1 marca - PAP) przyjrzało się, już bez automatyzmu, tylko skrupulatnie i dokładnie liście leków refundowanych, aby mali pacjenci po przeszczepach, po trudnych operacjach mieli dostęp do leków dostępnych dla nich cenowo" - mówiła posłanka. 

Obecny na konferencji farmakolog prof. Jacek Spławiński wyraził zaskoczenie, że specjaliści i menagerowie pracujący w resorcie zdrowia podjęli decyzje, które "skazują dzieci albo na niebranie leków, albo na dopłacanie kroci". 

Mówił, że zgodnie z prawem zamiennik leku powinien mieć tę samą postać co lek przyjmowany wcześniej. "Nie może być tak, że tabletkę zamienia się na zawiesinę i odwrotnie, bo małe dzieci tabletek nie są w stanie połknąć" - wyjaśniał profesor. 

Specjalista ds. rejestracji leków dr Waldemar Zieliński podkreślił, że należy wprowadzić rozwiązania prawne, które uregulują stosowanie generyków. Jego zdaniem w przypadku stosowania zamienników leków należy wprowadzić taki model postępowania, który zakłada współpracę pomiędzy lekarzem a apteką. Wyjaśnił, że farmaceuta powinien informować lekarza o wydaniu pacjentowi zamiennika leku, by lekarz mógł odpowiednio zaplanować terapię. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH