Nowoczesna: ten projekt jest jakby wyjęty ze średniowiecza

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-09-2016, 12:20

Nowoczesna: ten projekt jest jakby wyjęty ze średniowiecza

Projekt ustawy, który zakazuje aborcji jest "jakby wyjęty ze średniowiecza"; będziemy za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu - zapowiedziały posłanki Nowoczesnej. Jednocześnie podkreśliły, że klub Nowoczesnej jest za pracami nad projektem liberalizującym obecne przepisy.

Sejm w czwartek (22 września) po południu zajmie się dwoma obywatelskimi projektami zmian w przepisach dotyczących aborcji; jeden z nich wprowadza jej całkowity zakaz, drugi - liberalizuje obecne przepisy. Sejm zajmie się także poselskim projektem, który ma m.in. zmienić definicję zarodka i wzmocnić jego ochronę. Podpisali się pod nim głównie posłowie Kukiz'15, niezrzeszeni oraz PO.

Na czwartkowej konferencji w Sejmie do sprawy odniosły się posłanki Nowoczesnej: Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus. Obie wystąpiły ubrane na czarno, bo - jak powiedziały - wpierają "czarny protest" przeciw zaostrzaniu przepisów aborcyjnych.

Według Schmidt projekt liberalizujący obecne przepisy zawiera bardzo dużo pozytywnych elementów i porusza wiele aspektów oczekiwanych przez kobiety w Polsce, bo mówi m.in. o potrzebie rzetelnej edukacji seksualnej. Zdaniem posłanki N edukacja wpłynie na obniżenie liczby aborcji.

Schmidt zauważyła, że według danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia co piąta ciąża jest przerywana bez względu na obowiązujące prawo. Przekonywała, że dzieje się to tym częściej, im mniejszy jest dostęp kobiet do profesjonalnej antykoncepcji. Tymczasem - mówiła - tylko 23 proc. kobiet w Polsce korzysta z antykoncepcji hormonalnej co, jak przekonywała, plasuje nas na ostatnim miejscu w Europie.

Według posłanki Nowoczesnej, w Polsce jest też problem z respektowaniem obowiązującego prawa w związku z tzw. klauzulą sumienia. Mówiła, że chciałaby, aby prawo stanowiło, że placówka, w której lekarze odmówią wykonania zgodnej z przepisami aborcji - np. kobiecie zgwałconej - będzie musiała zapewnić podwykonawcę. - Nie można kobiet w tak tragicznej sytuacji odsyłać od szpitala do szpitala - mówiła Schmidt.

Podkreśliła, że jej klub chce zapewnić kobietom "bezpieczeństwo ponad podziałami, ponad własnym światopoglądem" i stworzyć prawo respektujące prawo i godność kobiet w Polsce. Dlatego - dodała - Nowoczesna chciałaby zmienić także przepisy dot. wizyt dziewcząt do 18 roku życia u ginekologa. Według niej dziś taka dziewczyna musi "iść do ginekologa za rękę z mamą", mimo, że często ma już za sobą inicjację seksualną.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH