Nowy podatek od obrotów nie dotyczy handlu lekami refundowanymi

PRAWO

Autor: MF, PAP/ rynekaptek.pl   26-01-2016, 11:03

Nowy podatek od obrotów nie dotyczy handlu lekami refundowanymi Podatkowi nie będą podlegać przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych

Każdy podmiot prowadzący sprzedaż detaliczną z przychodami powyżej 1,5 mln zł miesięcznie zapłaci nowy podatek - ujawniło Ministerstwo Finansów. Podatkowi nie będą podlegać przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, podatnikami nowej daniny będą wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży towarów.

MF planuje trzy różne wysokości podatku. Najwyższa stawka 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w danym miesiącu. Najniższa stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych.

Kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych.

Podatkowi nie będą podlegać przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

Według danych firmy PharmaExpert, obrót polskiej statystycznej apteki w grudniu 2015 wyniósł 190,5 tys. zł (w cenach detalicznych brutto).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH