NRA domaga się zmiany tabeli marż i sposobu ich naliczania

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   05-11-2012, 11:18

NRA domaga się zmiany tabeli marż i sposobu ich naliczania

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz, zwrócił się do Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych prac legislacyjnych zmierzających do podniesienia wysokości marż detalicznych.

"Zastosowane w ustawie refundacyjnej - pomimo stanowczego i jednoznacznego sprzeciwu Naczelnej Rady Aptekarskiej - sposób liczenia oraz wysokość marż detalicznych powodują, że duża część aptek zostanie w najbliższym czasie zlikwidowana, a pozostałe wegetować będą na granicy opłacalności.

W drastycznym natężeniu potwierdza się przewidywana i wielokrotnie zgłaszane przez Naczelną Radę Aptekarską prognoza, że liczenie urzędowej marży detalicznej od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej oraz bardzo niskie marże detaliczne doprowadzą do katastrofalnej sytuacji finansowej w polskim aptekarstwie. Obecne wysokości urzędowych marż detalicznych nie gwarantują pokrycia nakładów i kosztów związanych z prowadzeniem apteki" - informuje w piśmie szef aptekarzy.

Dodaje, że rzeczywista marża apteczna jest znacznie niższa od marży sprzed wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

- Jak już wskazałem, według ustawy marże detaliczną nalicza się nie od ceny hurtowej produktu, ale od limitu ustalonego dla danej grupy limitowej. Ponieważ wartości tych limitów są w większości przypadków znacznie niższe niż ceny hurtowe, powoduje to poważne zmniejszenie marży aptecznej. Tego typu system naliczania marż aptecznych nie jest stosowany w żadnym kraju Unii Europejskiej - stwierdza dr Kucharewicz.

Zdaniem farmaceutów, obowiązujące przepisy dotyczące marż dyskryminują apteki w stosunku do hurtowni farmaceutycznych, które otrzymują stałą marżę procentową.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH