NRA interweniuje w sprawie kar umownych dla aptek

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   16-07-2013, 17:04

W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Aptekarskiej sygnałami o nakładaniu przez niektóre oddziały NFZ kar umownych z powodu zamieszczania w zestawieniu niewłaściwych dat dotyczących recept, prezes NRA zwraca się do szefowej Funduszu o interwencję.

Samorząd aptekarski przypomina, że jak wynika z  rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept, nałożenie kary umownej na aptekarza jest związane z niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem umowy, polegającym między innymi na przedstawieniu przez aptekę danych o obrocie lekami objętymi refundacją, niezgodnych ze stanem faktycznym, na których podstawie oddział wojewódzki Funduszu dokonał nienależytej refundacji.

"Z brzmienia powyższego przepisu wynika więc jednoznacznie, że warunkiem zaliczenia danej czynności do czynności warunkujących uznanie jej za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie umowy nie jest jedynie błędne przedstawienie danych o obrocie. Przepisy  rozporządzenia wymagają  bowiem, aby takie przedstawienie danych, poza niezgodnością ze stanem faktycznym, stanowiło podstawę na, której oddział wojewódzki Funduszu dokonał nienależnej refundacji" - oceniają aptekarze.

Jak wynika z kolei art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy o refundacji z nienależytą refundacją mamy do czynienia dopiero wówczas, gdy zostanie stwierdzone, że realizacja recepty nastąpiła z naruszeniem przepisów ustawy o refundacji, przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W  przypadkach  opisanych przez Izbę nie zachodzą sytuacje, w których realizacja recepty nastąpiła z naruszeniem przepisów ustawy o refundacji leków, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W opisanych sytuacjach nastąpiło jedynie błędne przekazanie danych, polegające na wskazaniu zamiast terminu realizacji recepty terminu jej wydania.

"Błędnie przekazane przez aptekę dane w żadnym miejscu nie skutkuje naruszeniem przepisów prawa w zakresie dotyczącym prawidłowości realizacji recepty, która pomimo błędu w przekazywaniu informacji do Funduszu zrealizowana została w zgodzie z przepisami ustawy o refundacji, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty" - stwierdza Grzegorz Kucharewicz, prezes Izby.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH