NRA: izba może brać udział w postępowaniu na prawach strony

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   23-03-2015, 07:12

NRA: izba może brać udział w postępowaniu na prawach strony

Okręgowa izba aptekarska ma prawo żądać wszczęcia postępowania administracyjnego i zbadania w jego ramach zgodności z prawem postępowania podmiotu prowadzącego aptekę - informuje Naczelna Rada Aptekarska.

To prawo odnosi się do przestrzegania przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne dotyczących działalności reklamowej aptek.

NRA powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który badając kwestię spełniania przesłanki dotyczącej interesu społecznego, doszedł do wniosku, że interes społeczny przemawia nie tylko za wszczęciem postępowania administracyjnego na wniosek okręgowej izby aptekarskiej w sprawie naruszenia przez osobę trzecią zakazu reklamy aptek i ich działalności (art. 94a ustawy - Prawo farmaceutyczne), ale nawet więcej - że interes społeczny przemawia za tym, aby izba brała udział w postępowaniu na prawach strony.

"Wyżej wymienione sprawy sądowe zostały zainicjowane w związku z opieszałością organów nadzoru farmaceutycznego w egzekwowaniu zakazu reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności" - informuje NRA.

Jednostki organizacyjne samorządu aptekarskiego - Naczelna Izba Aptekarska i niektóre okręgowe izby aptekarskie - złożyły i składają wnioski o wszczynanie postępowań administracyjnych w celu ustalenia, czy zakaz jest przestrzegany.

Wnioski samorządu aptekarskiego składane są na podstawie art. 31 § 1 pkt 1 KPA, który stanowi, że "organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem wszczęcia postępowania, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny".

Kwestia legitymacji samorządu aptekarskiego do żądania wszczęcia wyżej wymienionych postępowań od dwóch lat była przedmiotem sporu pomiędzy samorządem aptekarskim a organami inspekcji farmaceutycznej, które zachowują bierność w egzekwowaniu prawa.

Naczelna Rada Aptekarska powierzyła Biuru Prawnemu NIA – radcom prawnym Elżbiecie Waniewskiej i Krzysztofowi Bace przygotowanie wzorów wniosków o wszczęcie postępowań i wniosku o dopuszczenie do udziału w toczących się postępowaniach.

Dotychczas Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargi Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu i Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach - informuje NRA.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH